Na Zlínsku je podle policejní mluvčí Jany Bartíkové volné pouze jedno místo. "O práci u zlínské policie mají lidé velký zájem. Letos se přihlásilo už více než 80 uchazečů, z toho 19 jsme přijali. Přijali jsme také několik lidí, kteří skončili u policie v Brně či Praze, kde je o příslušníky větší nouze," řekla. Od policie na Zlínsku letos odešlo šest lidí - dva do důchodu a čtyři do civilu. Navíc jeden policista zemřel.

Na Kroměřížsku podle mluvčí tamní policie Květoslavy Malenovské odešlo do civilu sedm příslušníků. "Naprostá většina jich byla déle sloužících. V současnosti nám chybí čtyři policisté, dva noví nastoupí v září," uvedla. Podobné je to na Uherskohradišťsku, kde ukončilo služební poměr na vlastní žádost bez udání důvodů sedm policistů, řekla tamější mluvčí Jitka Zámečníková s tím, že okresnímu ředitelství chybí pět policistů.

K 1. červnu chybělo policii v celé ČR do plánovaného stavu 47.274 více než 3000 lidí. Od července proto motivuje policisty tím, že mají šanci získat odměnu 3000 až 5000 korun za každého nového člověka, jehož přivedou do řad policie. Ve Zlínském kraji podle policejních mluvčích zatím žádný policista odměnu nezískal.

Personální situace policie tří příhraničních okresů ve Zlínském kraji by se mohla zlepšit po 1. lednu 2008 po vstupu ČR do schengenského prostoru. Někteří příslušníci cizinecké a pohraniční policie by mohli přejít na jednotlivá obvodní oddělení a dopravní inspektoráty. Předběžně se počítá s tím, že by na Zlínsko mohlo přijít asi 70 a na Vsetínsko a Uherskohradišťsko 40 policistů.

O kritické personální situaci v policii se hovoří v souvislosti s novým služebním zákonem, kvůli němuž míří do civilu převážně starší a zkušenější policisté. Zákon jim dává šanci odejít s vysokým výsluhovým příspěvkem. Řada policistů si také stěžuje, že kvůli novým pravidlům berou méně peněz než dříve. Podle ministerstva vnitra ale jde jen o malou skupinu policistů, jejichž situaci se prý snaží řešit.