Míra nezaměstnanosti v regionu se v červnu snížila na 6,1 procenta

Úřady práce v regionu evidovaly na konci června 18 722 uchazečů, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. V květnu jich bylo o 562 více. Údaje včera zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Nezaměstnanost ve Zlínském kraji klesá od února, kulminovala na konci ledna. Zatímco v lednu tohoto roku činila 7,9 procenta, v červnu byla o 1,8 procentního bodu nižší.

„Pokles nezaměstnanosti je způsoben zejména velmi příznivou situací na trhu a rostoucím počtem volných pracovních míst, které úřady práce nabízejí uchazečům o zaměstnání,“ konstatovala Miriam Majdyšová ze zlínského úřadu práce.

Podniky v kraji hledají tradičně nejčastěji svářeče, řezače plamenem a páječe, zedníky, kamenáře, obkladače a konzervovače potravin.
Nezaměstnanost se snížila ve všech okresech Zlínského kraje. Nejnižší je na Uherskohradišťsku, nejvyšší již tradičně na Vsetínsku, a nyní také na Kroměřížsku.

Úřady práce v kraji nabízely v červnu 6 485 pracovních míst, na jedno volné místo tak připadlo 3,2 uchazeče. Je to zatím nejpříznivější údaj v historii regionu, v minulosti na jedno volné pracovní místo připadalo i více než dvacet uchazečů.

Celkem bylo na konci letošního června ve Zlínském kraji bez práce 20 547 lidí, což je o 919 méně než v květnu. Do celkového počtu uchazečů jsou přitom započítáni také lidé, kteří jsou například nemocní nebo se účastní rekvalifikací, a nemohou tak okamžitě nastoupit do nového zaměstnání.