Zlínsko

„V noci z pátku na sobotu by mělo připadnout dalších patnáct centimetrů sněhu. V sobotu pak očekáváme, že přes den nasněží asi dvanáct centimetrů s tím, že v nižších polohách bude spíše padat námraza. V noci ze soboty na neděli by pak mělo připadnout ještě dalších patnáct centimetrů sněhu a v neděli pak asi pět. Teploty budou přes den kolem nuly, v noci pak bude mrznout,“ shrnula meteoroložka Dagmar Honsová. Dodala, že na cestách se kvůli větru o rychlosti kolem sedmdesáti kilometrů v hodině budou tvořit sněhové jazyky.

Nebezpečí ale nehrozí jen na silnicích. Kvůli neustálému sněžení a rychle rostoucí vrstvě sněhu v krajském městě svolal v pátak Zlín operační a krizový štáb, který nakonec vyhlásil kalamitní stav. Výsledkem jednání štábu byla jednak změna v plánu údržby městských komunikací, omezení trolejbusové dopravy, ale také téměř kompletní uzavření městských parků.

„Údržbu silnic jsme omezili na I. a II. pořadí důležitosti. Z celkových dvě stě dvaceti kilometrů silnic bude tedy ošetřováno pouhých šedesát, a to v centru města, a trasy trolejbusů. Podobně to bude i s chodníky. Z původních sto třiceti kilometrů bude udržováno také jen šedesát,“ uvedl včera odpoledne vedoucí operačního štábu města Zlína Miroslav Šenkýř.

Dodal, že omezena bude i městská hromadná doprava. „Kvůli přetrvávajícímu hustému sněžení a nepříznivé prognóze vydané Českým hydrometeorolo­gickým ústavem rozhodl Odbor městské zeleně Magistrátu města Zlína také o preventivním uzavření některých stezek ve zlínských parcích. „V sadu Komenského zůstává průchozí pouze chodník kolem altánku a budovy knihovny. V sadu Svobody jsou průchozí pouze chodníky od zastávky MHD Náměstí Míru k zastávce U Zámku, kolem zlínského zámku a také od autobusového nádraží k areálu bývalého soudu na Bartošově ulici,“ informovala mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová. Podotkla, že v parčíku nad přehradou u Centroprojektu je příčný chodník zcela uzavřen.

„Zákaz vstupu do uzavřených částí parků je proveden vymezovací výstražnou páskou s nápisy Vstup zakázán, která je umístěna na všech řádných přístupových trasách pro pěší,“ přiblížila mluvčí.

Uvedená omezení platí od pátku tří hodin odpoledne zřejmě po celý víkend.

Městská policie Zlín žádá občany, aby respektovali tato omezení a ve vlastním zájmu nevstupovali do míst, která mohou být ohrožena pod tíhou sněhu padajícími částmi stromů.

V pátek sice MHD jezdilo bez větších potíží se zpožděním do deseti minut, ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháň, však připustil, že pokud se situace o víkendu ještě zhorší, dojde zřejmě k přerušení provozu MHD v některých okrajových částech Zlína.

V pátek byla vážná situace nejen ve Zlíně, ale v celém regionu. Podle informací od řidičů byla například silnice mezi Fryštákem a obcí Držkovou ve směru na Troják odpoledne zasypána asi pěticentimetrovou vrstvou neprohrnutého sněhu a auta tam jezdila jen krokem.

Správa a údržba silnic (SÚS) Zlín měla v terénu nasazenou veškerou techniku. „Jezdí nám všech dvaadvacet traktorů a šestnáct sypačů. Jezdí se pořád dokola. Protože sníh padá velmi rychle a my to nestíháme uklízet. Na Žabárně za Fryštákem se navíc začaly kolem poledne tvořit závěje. Drobné problémy jsme měli i na Syrákově. Komplikace byly kolem desáté hodiny na Zádveřickém kopci a Petrůvce. Prý tam uvízly kamiony, ale celkem brzy se to podařilo zprůjezdnit,“ uvedl dispečer zimní údržby SÚS Lukáš Vavruška.

Zpoždění měly i autobusy, jinak prý ale jezdily bez větších komplikací. „Naše spoje mají asi patnáctiminutové zpoždění, museli jsme zrušit spoj 14:30 do Olomouce, v Rymicích byla totiž kalamita,“ sdělil odpoledne dispečer zlínské pobočky ČSAD Vsetín Břetislav Růžička.

O poznání déle museli cestující čekat na některé vlaky. Spoje na železničním koridoru měly včera odpoledne v Otrokovicích zpoždění i více než 100 minut.

Podle policie nedošlo k žádným vážným nehodám. „Zaregistrovali jsme však spoustu drobných nehod. Většinou to bylo, že sjeli řidiči ze silnice a narazili třeba do dopravní značky. Nemělo to ale žádné vážnější následky,“ zmínila mluvčí krajské policie Jana Bartíková.

Až do odvolání posílila Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje v každém okrese počet zdravotnických posádek o jednu. „Je to z toho důvodu, že kdyby se některá ze sanitek kvůli komplikacím na cestě nemohla dostat k pacientovi, mohla ji zastoupit jiná posádka,“ vysvětlil Petr Olšan.

Celý pátek se také lidé obraceli na hasiče s dotazy, zda odstraňovat sníh ze střech nebo ne. „Podle statiků si mohou majitelé větších objektů sami prověřit zatížení střechy. Po vylezení na střechu je nutné označit prostor 1×1 metr, sníh lopatou vyházet do pytle a celý obsah zvážit. Pokud váha sněhu překročí 50 kg, měla by být střecha uklizena,“ informoval mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček. Varoval, aby lidé při úklidu nenahrnuli sníh na jedno místo střechy nebo na jeho okraje.

Hana Minaříková

Valašsko

Bílý pátek: nehody a zpoždění

Předpovědi meteorologů se vyplnily a Valašsko zasáhlo v pátek husté sněžení. Ještě ráno hlásili ve vsetínské hvězdárně 17 centimetrů nového sněhu, kolem třetí hodiny odpoledne už naměřili 24 centimetrů. V horských oblastech regionu však hlásili tamní obyvatelé až místy až čtyři desítky centimetrů nového sněhu.

Silničáři, hasiči, policisté i horská služba byli po celý den v pohotovosti. Nejhorší situace panovala na silnicích. Souvislá sněhová pokrývka na cestách zavinila několik dopravních nehod.

Správa silnic vyslala do terénu všechny své stroje. Už ráno tak vyrazilo na silnice čtrnáct sypačů a osmnáct traktorů s radlicemi. „Vytrvalé sněžení neumožňuje odstranit sníh z vozovek úplně, zůstává proto sněhová kaše,“ přiblížil situaci ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Ani intenzivní odklízení sněhu však nezabránilo dopravním nehodám.

Největší potíže měli řidiči kamionů. V důsledku sněžení uvízlo na silnici před Prlovem ve směru od Valašské Polanky hned několik kamionů a komunikace byla průjezdná pouze v jednom jízdním pruhu.

Policisté, kteří zde řídili dopravu, proto řidičům doporučovali využít jinou trasu.

„Po celou dobu vyhlášení kalamitního stavu hydrometeorolo­gickým ústavem budeme monitorovat situaci na všech silnicích,“ slíbila tisková mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.

Dopravu komplikoval také zkřížený kamion u čerpací stanice Shell ve Vsetíně.

Další nákladní auto zablokovalo silnici ve směru z Makova na Bumbálku.

V Halenkově dokonce kvůli sněhu sjelo osobní auto do potoka. Po příjezdu na místo si hasiči povolali na pomoc jeřáb, kterým auto vytáhl zpět na silnici.

„Komunikace jsou vzhledem k současnému počasí nevyzpytatelné. Na místě je potřebná zvýšená opatrnost,“ varovala policejní mluvčí Brousilová.

S problémy se potýkaly také řidiči autobusů. Linky jedoucí ze Zlína do Vsetína nabíraly až hodinové zpoždění. Do některých míst, kde byly silnice nesjízdné, se po čtvrté hodině odpoledne navíc autobusy vůbec nedostali. „Kvůli sněhu dnes už nepojedou spoje do Velké Lhoty,“ upřesnil včera ředitel osobní autobusové dopravy Oldřich Holubář.

Zpoždění měly včera také vlaky. „Především v odpoledních hodinách nabraly některé spoje až čtyřicet minut. Situace je podobná po celé Moravě,“ uvedla mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová.

Plno práce měli také hasiči. Od rána jim telefonovali lidé, kteří se obávali, aby jim sníh nezničil střechu. „Ptají se nás, kdy ho mají odklízet, zveřejnili jsme proto na našich stránkách rady,“ vysvětlil tiskový mluvčí Zlínského kraje Ivo Mitáček.

K opatrnosti nabádá také Horská služba. Její pracovníci varují všechny, kteří se chystají o víkendu do hor. „Očekáváme, že běžkaři využijí toho, že jim konečně napadlo hodně sněhu,“ odhadl oblastní náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Situace na horách není zatím vážná. Zhoršit by se mohla, kdyby se ke sněžení přidal silný vítr. „To by se pak mohly tvořit závěje,“ doplnil Pavlica.

Horská služba varuje běžkaře

Horská služba na Valašsku zatím vyjíždí jen k běžným zraněním lyžařů. Na horách hustě sněží. Situace se může zhoršit, pokud se ke sněžení přidá silný vítr. „To by se pak mohly tvořit závěje,“ doplnil oblastní náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Horská služba také nabádá k opatrnosti při návštěvě hor. „Očekáváme, že běžkaři využijí toho, že jim konečně napadlo hodně sněhu,“ doplnil Pavlica.

Sníh zkomplikoval dopravu ve směru od Valašské Polanky

S dopravními komplikacemi je potřeba počítat na silnici před Prlovem ve směru od Valašské Polanky. V důsledku sněžení tady uvízlo několik kamionů a komunikace je průjezdná pouze v jednom jízdním pruhu. Úplné omezení uvedeným úsekem je pro řidiče nákladních vozidel. Těm doporučujeme využít jinou trasu. V tuto chvíli je na místě správa a údržba silnic a policisté, kteří řídí dopravu.

Michal Burda, Lenka Orálková

Kroměřížsko

Zasněžené vesnice trpí

Téměř žádná dopravní nehoda nebyla od pátečního rána hlášena v kroměřížském regionu. Všechny složky integrovaného záchranného systému jsou přesto v pohotovosti.

„Ráno pouze osobní auto srazilo srnu, sníh ale prozatím naštěstí žádné nehody nezpůsobuje,“ informovala kroměřížská policejní mluvčí Barbora Balášová.

Jedinou drobnou dopravní komplikaci podle ní způsobil kamion, který kolem druhé hodiny uvízl za Bystřicí pod Hostýnem ve směru na Loukov.

„Nemohl vyjet kopec, poblíž byl ale zrovna sypač, který ho vytáhl. Zdržení bylo jen zhruba čtvrthodinové,“ vysvětlila Balášová.

Mnohem víc práce už ale mají silničáři.„Zatím situaci docela zvládáme, daří se nám udržovat všechny komunikace sjízdné,“ zhodnotil za Správu a údržbu silnic (SÚS) Kroměřížska Timoteus Políček.

S přívaly sněhu podle něj v terénu bojuje veškerá technika včetně traktorových radlic.

„Děláme skutečně maximum. Přednost samozřejmě dostávají města a hlavní tahy, pak až přichází na řadu vesnice,“ popsal Políček.

Nejedna menší obec na Kroměřížsku už je ale kvůli tomu téměř odříznutá od světa a autem se do ní vydá jen velký odvážlivec. Tíživou situaci zažívají například obyvatelé Lubné. „Prohrnutá není ani hlavní silnice a navíc tady pořád hustě sněží,“ přiblížila lubenská obyvatelka Šárka Rybenská.

Největší komplikace podle ní řeší řidiči při jízdě na Vrbku, celá cesta je totiž do kopce a ani na tom nejde zásah silničářů příliš poznat. „Vyjet se to dá, ale s velkými obtížemi. A potkat auto do protisměru, to je skutečně masakr,“ doplnila Rybenská.

Podobně jsou na tom také na Nové Dědině, i tam se ale silničáři snaží. „Kromě nich tady jezdí navíc ještě jeden místní obyvatel s traktorem a odhrnuje i boční uličky. Ale sněžení je bohužel tak husté, že to za chvilku nejde poznat,“ stýská si Martina Ančincová z Nové Dědiny.

Šárka Vavříková

Slovácko

Buchlovské hory blokovaly kamiony

Sněžení si vyžádalo značné komplikace v dopravě. Zasněžené vozovky dělaly největší problém kamionům a nákladním autům.

„Těsně před šestou hodinnou ranní došlo v Uherském Brodě ke srážce dvou nákladních automobilů. Dodávka Iveco jela ve směru na Starý Hrozenkov, ale její zahraniční řidič chtěl ještě odbočit vlevo na čerpací stanici. Začal odbočovat, ale kola mu hrabala ve sněhu, a proto neodbočil tak rychle, jak myslel. Tím pádem nedal přednost v protisměru jedoucímu kamionu Man, který do něj narazil,“ popsal okolnosti, které vedly ke kolizi uherskohradišťský mluvčí Aleš Mergental, podle něhož se střet obešel bez zranění. Došlo pouze k poškození vozidel a škodě na nákladu. Z auta se totiž na silnici vysypala část převážených svářecích elektrod.

Dopravní komplikace se nevyhnuly ani buchlovským horám. „Asi šest kamionů tam uvízlo hned ráno,“ pokračoval mluvčí. Tuto skutečnost potvrdil také ředitel Správy a údržby silnic v Uherském Hradišti Rostislav Buchtík. „Byl jsem se podívat v buchlovských kopcích. Uvízlé kamionů tam bylo několik, s pomocí sypačů se nám je podařilo vyprostit. Je pro nás lepší, když kamion zastaví a počká na sypač, než by se někde zapříčil a zastavil dva pruhy tím, že nemůže vyjet,“ vysvětlil Buchtík.

Tři traktory a jeden sypač, které dosud upravovaly komunikaci v buchlovských horách, byly v pátek ráno kvůli vytrvalému sněžení posíleny o několik dalších strojů. „V terénu máme v době silného sněžení devatenáct sypačů a dvaatřicet traktorů. Snažíme se co nejvíce pluhovat a méně solit, protože teplota má stoupat,“ uvedl Buchtík, podle něhož jsou všechny cesty na Slovácku se zvýšenou opatrností sjízdné.

Kvůli vydatnému sněžení bourala v tomto týdnu také sanitka Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. „Bohužel, ani nám se dopravní komplikace nevyhnuly. Havarovali jsme na hlavním tahu, na třídě Tomáše Bati ve Zlíně. K žádnému vážnému zranění ale naštěstí nedošlo,“ uvedla mluvčí krajských záchranářů Hana Polešáková.

Irena Trojková