Sněhová chumelenice notně prodloužila jízdní dobu aut i hromadné dopravy

Správa a údržba silnic se pokoušela nastalou situaci řešit a vyslala do boje veškerou svou techniku. „Vývoj počasí je velmi špatný a podle předpovědí to vypadá, že jen tak sněžit nepřestane,“ řekl krátce před jednou odpoledne dispečer Jaroslav Marek.

Jeho slova se velmi záhy naplnila, když Zlínsko zahalilo husté sněžení, které zkomplikovalo život nejednomu řidiči. Problémy se nevyhnuly ani ČSAD Vsetín, jejichž linkové autobusy se začaly na některých úsecích zasekávat.

„Stojíme mezi Provodovem a Želechovicemi, autobusy na Provodov musejí jet okolo přes Zlín. Měli jsme nehodu mezi Hošťálkovou a Držkovou, při níž naštěstí nebyl nikdo zraněn,“ popsal před půl čtvrtou odpoledne situaci ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář s poznámkou, že i když je to zatím bez větších potíží, vše je vzhledem k počasí více než relativní. Se zhoršujícími se podmínkami pro jízdu automobilem začalo přibývat dopravních nehod a dalších komplikací.

„Nehody se staly v Držkové, Slavičíně, Buchlovských kopcích či v Březnické ulici ve Zlíně. Zatím se obešly bez vážnějších následků na zdraví lidí,“ uvedla odpoledne krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. Na mnoha místech byly navíc potíže se sjízdností.

„Týká se to tradičních míst jako Syrákov či Buchlovské kopce,“ dodala.

Sníh přinutil zpomalit také vozy Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO). „Vozidla na některých linkách nabírají zpoždění, ale zatím se nám daří zajišťovat MHD v plném rozsahu téměř v celé síti. Provoz jsme přerušili na okrajovém úseku linky 11 z Příluků na zastávku Za Kapličkou,“ připustil v odpoledních hodinách mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Kolem půl šesté večer byl Oldřich Holubář notně skeptický. „Kolem třetí to vypadalo optimisticky, během půl hodiny se to však zvrtlo. Nyní již můžeme hovořit o kalamitě,“ poznamenal.

Autobusy zůstávaly stát v kolonách, a když už se pohnuly, zasekly se o kus dál. „Uvidíme, co bude ráno, teď nám stojí brňáci v Buchlovských horách a další linky i na Syrákově,“ nechtěl předjímat další možný vývoj.

Mluvčí krajské policie Jana Bartíková kolem půl osmé večer jen bezmocně konstatovala. „Kolabuje doprava v celém Zlínském kraji. Syrákov je stále neprůjezdný,“ popsala situaci. Zároveň poznamenala, že odpoledne, kdy byla situace nejvážnější, dostali dokonce samotní policisté pokyn, aby vyjížděli služebními vozy jen k nejzávažnějším událostem.

Záchranka musela během dne vyjíždět podle mluvčí krajské záchranné služby Hany Polešákové spíše k lehčím zraněním, žádná vážnější naštěstí do půl deváté večer záchranáři nezaznamenali.

„Naše sanitky se prodírají, jak se dá, ale musejí jet hodně pomalu. Kvůli tomu se nám nedaří dodržovat dojezdové časy patnácti minut, na což se snaží volající upozorňovat i naše operátorky,“ řekla Polešáková.

Krátce před 21.45 hodin dispečer zimní údržby Ladislav Váňa oznámil Deníku potěšující informaci. „Vše je už nyní v pořádku a všechny cesty jsou průjezdné. Potíže by mohly být maximálně nad ránem, kdy by nasolené cesty mohly namrzat, ale situaci budeme nadále hlídat,“ ujistil.

Ve čtvrtek má být podle meteorologů zataženo až oblačno s občasným sněžením. Postupně má oblačnost ubývat a sněžit jen ojediněle. Nejvyšší denní teploty budou –5 až –1 °C, na jihovýchodě až +1 °C.

Informace ze sněhové kalamity ve Zlínském kraji jsme sledovali ZDE