Ve Zlíně zatím speciální parkovací místa pro maminky chybějí. Jejich zřízení doposud nikdo nenavrhl. „Na našich parkovištích taková stanoviště nejsou,“ uvedl ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník.

Mnohé ženy na mateřské dovolené by ale parkovací místa pro maminky přivítaly. „Bylo by to fajn,“ potěšilo by pohodlnější nastupování a vystupování zlínskou maminku Ivanu Ottovou. „Bylo by to výhodné,“ uvedla další maminka s půlroční holčičkou Barbora Dědková ze Štípy.

„Takové parkování bych ve Zlíně určitě přivítala. Například, když jedeme za rodiči, jsou taková parkovací místa v Uherském Hradišti u Tesca. Využíváme je,“ pokračovala další ze zlínských maminek Dana Machačová. Parkovací místa pro maminky nabízí vedle Uherského Hradiště i supermarket v Uherském Brodě. „Ano, na parkovišti naproti místům pro vozíčkáře máme přibližně i deset míst pro maminky. Jsou to zvýhodněná místa. Jsou širší než ostatní,“ uvedla manažerka obchodního domu Tesco v Uherském Brodě Eva Bordovská.

Vedoucí zlínských obchodních center se zavedení parkovacích míst pro maminky nebrání. Podle ředitele společnosti Centro Zlín Františka Rochovanského ale například v Malenovicích nejsou potřeba. „Naše parkovištěmá patnáct set míst. Má dostatečnou kapacitu. Vždy se na něm dá zaparkovat a bez problémů otevřít dveře. Myslím, že i maminky, které třeba manipulují s autosedačkou, nemají problémy,“ doplnil.

Mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl vnímá zavedení speciálních parkovacích míst pro ženy na mateřské dovolené jako dobrý nápad. „V současné době parkoviště vyhrazené pro matky s dětmi nemáme. Je to ale pro nás podnět k zjištění, zdali jsou takováto parkoviště ze strany našich zákazníků vyžadována, či ne,“ uvedl Šperl.

Podle nakupujících by se mohly proměnit v parkovací místa pro maminky některé nepříliš využité parkovací plochy pro tělesně postižené. Například před obchodním centrem ve Zlíně na Čepkově je jich celkem šestatřicet a jsou téměř po celý den prázdné. „Míst pro vozíčkáře je tu skutečně zbytečně moc. Mohla by tu být místa pro maminky,“ upozornila jedna z nakupujících Jiřina Preisnerová ze Zlína. „Je to tak, také přitakávám. Míst pro vozíčkáře je tady zbytečně moc,“ uvedla i Marie Rosincová ze Zlína.

Ředitel zlínského občanského sdružení Handicap Aleš Chudárek připustil, že vozíčkáři všechna parkovací místa před zlínskými obchodními centry nevyužijí. „Parkovací místa pro maminky? To je dobrý nápad. V nákupních zónách bychom se nebránili, kdyby některé plochy pro postižené byly vyhrazeny právě pro ně,“ připustil Chudárek.

Případné vyčlenění speciálních parkovacích míst pro ženy na mateřské dovolené by s sebou ale přineslo i některá právní úskalí. Podle mluvčí zlínských policistů Jany Bartíkové totiž neexistuje dopravní značka, která by je identifikovala. „Silniční zákon tuto skutečnost neošetřuje. Majitel si na soukromém pozemku může taková místa označit, ale policisté nebudou řidiče stíhat, pokud na nich zastaví,“ dodala.

Martin Lavay