Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlínsko pomůže obětem povodní

Zlínský kraj – Bleskové povodně, které o víkendu postihly sever Čech, připravily obyvatele o hmotný majetek , přístup k pitné vodě a vyvolaly zoufalství nad škodami, které způsobily. Zlínské humanitární organizace ani radnice často neváhají s pomocí.

10.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ludvík Pouza

Peníze, čistící prostředky, balená voda či pracovní nástroje, to jsou potřebné v postižených místech

„Dostali jsme požadavek z Děčína, právě pro toto město jsme vytvořili materiální sbírku. Shromažďujeme čistící prostředky, balenou vodu, pracovní nástroje. Ty budou následně odvezeny do postižených oblastí,“ sdělila zastupující ředitelka zlínské pobočky Českého červeného kříže Silvie Babčáková.

Mimo jiné mohou dobrovolníci pomoci i dárcovskou sms či finančním příspěvkem na sbírkový účet. Dobročinná organizace Samari pořádá ve spolupráci s hudební skupinou Gibon koncert, který je spojený se sbírkou pro zaplavené. „Přijímat se budou čistící prostředky, hygienické potřeby, balená pitná voda a do zapečetěné pokladny dary finanční,“ upřesnila jednatelka Alena Rusová. Také Samari otevřela povodňový účet a ve spolupráci s organizací Dary bez hranic poputují hmotné prostředky od obyvatel Zlína do postižených oblastí v okolí Liberce.

Že lidské neštěstí není zdejším lidem cizí potvrdila humanitární organizace Adra ve Zlíně. „Lidé sami volají a nabízejí pomoc. Je zřízen účet, na který může kdokoliv posílat peníze, podpořit mohou také formou dárcovské sms,“ sdělila koordinátora Adry Pavlína Plejková.

Obyvatelé Zlínského kraje ví o možnostech, jak postiženým pomoci. „Oblečení, pitná voda a určitě nějaké čistící prostředky jsou v těchto chvílích potřeba, “ říká jednadvacetiletý Jan Pýcha ze Zlína.

„Je to katastrofa a těch lidí je mi hrozně líto. Poskytnutí oblečení či pitné vody je velmi důležité,“ uvedla Jaroslava Vyoralová ze Zlína-Malenovic.

„Pomoci se dá různým způsobem, například zasláním dárcovské sms, to mi přijde jako vhodná forma příspěvku,“ dodal čtyřicetiletý Petr Václavík ze Slavičína.

O podpoře uvažují také některé obce ve Zlínském kraji, jiné si to bohužel nemohou dovolit.

„Přemýšlíme o tom, že bychom výtěžek z chystaného srpnového koncertu věnovali na pomoc postiženým povodním. Dříve jsme se snažili jít spíše individuální cestou, zastupitelé věnovali určitou částku na povodňová konta,“ uvedla starostka Napajedel Irena Brabcová.

Situace v Tlumačově prozatím neumožňuje poskytnout finanční prostředky. „Bohužel i nás zastihly nedávno povodně, situace tedy není příznivá. Samozřejmě to záleží i na radě zastupitelstva, která se teprve uskuteční,“ vysvětlil starosta Jaroslav Ševela. Dodává, že lidé v zaplavených oblastech budou muset být silní a mít velkou odvahu. „Tyto dvě věci jsou velmi důležité,“ upřesnil.

V minulém roce obec poskytla finance zaplaveným oblastem v okolí Nového Jičína.

Zlín pomůže velkou vodou postižené Chrastavě na severu Čech. Od pátku 13. srpna mohou lidé přispívat do pokladničky přímo na radnici. Veřejnou sbírku, která potrvá do 30. srpna, pořádá město. To poskytlo na pomoc ze svého rozpočtu padesát tisíc korun. „Podporuji vše, co by mohlo pomoci postiženému městu. Každá aktivita je dobrá,“ uvedla zlínská primátorka Irena Ondrová. V současné době je v jednání spolupráce s Českým červeným křížem a Technickými službami Zlín. Pokud se spolupráce vydaří, obyvatelé budou moci do kontejneru umístěného na náměstí Míru přinášet zásoby pitné vody, čistící prostředky, nářadí či trvanlivé potraviny.

Zda podpoří obyvatele severních Čech i obec Spytihněv, zatím starostka Marie Vojtíková netuší. „Je to teprve pár hodin. Situaci tedy budeme projednávat,“ informovala. Tvrdí, že v minulosti se vždy rádi ochotně zapojili do těchto akcí.

Podle místostarostky Otrokovic Libuše Škrabolové bude rada zasedat třiadvacátého srpna, poté se rozhodne o finanční či jiné podpoře zaplavených oblastí.

„Při posledních povodních, které zasáhaly Jesenicko, jsme pořádali veřejnou sbírku. Uvidíme, jak to bude nyní,“ vysvětlila Škrabolová.

O finanční pomoci bude v dohledné době jednat i rada města Valašské Klobouky. „Situace lidí postižených bleskovými povodněmi nás rozhodně nenechává lhostejnými a budeme se snažit pomoci. Na příštím zasedání rady města prodiskutujeme, jak bychom mohli některé ze zasažených obcí přispět na její obnovu. V případě, že rada navrhne vyčlenit z rozpočtu města určitou finanční částku, bude o jejím uvolnění ještě hlasovat zastupitelstvo,“ uvedl starosta Valašských Klobouk Dalibor Maniš. Klobouky už v minulosti pomohly nejen obětem v České republice, podpora směřovala také do zahraničí. V březnu poskytlo město padesát tisíc korun pro Haiti, které zasáhlo ničivé zemětřesení.

Starosta Maniš i nyní za Klobučany vyjádřil soucit nad postiženými.

„S postiženými obcemi hluboce soucítíme. Věříme, že v sobě lidé najdou dostatek sil a bude k nim směřovat všechna potřebná pomoc, aby se život v těchto lokalitách mohl brzy alespoň trochu stabilizovat a mohla začít potřebná obnova obcí,“ sdělil Maniš.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Povodně potrápily před lety i lidi ze Zlínska

Zlínský kraj – Povodně zasáhly v minulých letech také obyvatele Zlínska. Samotná velká voda i opravy raději z paměti vytěsňují, nyní mají ale opravené a hezčí, než kdyby je voda nezpustošila. Šestapadesátiletá Irena Pařenicová z Otrokovic si pamatuje na rok 1997, kdy jí voda zpustošila přízemní byt. „Bylo to hrozné. Museli jsme se nastěhovat k dceři do Zlína, než jsme všechno spravili,“ uvedla Pařenicová.

Tvrdí, že celá renovace trvala deset let a stála sedm set tisíc. „Byla jsem nucena najít si dvě zaměstnání. Za ty peníze, které jsme dali na opravu, jsem si mohla koupit například dvě auta,“ sdělila. Musela se zbavit veškerého vybavení bytu a ten celý dezinfikovat. „Pamatuji si, jak jsme všechny místnosti vystříkávali savem,“ popisovala paní Pařenicová.

Dnes už na neštěstí, které ji potkalo, vzpomíná s úsměvem. „Nedá se nic dělat, musíte to přijmout tak, jak to je,“ vysvětlila.

Vlastníma rukama provedl zednické a obkladačské práce ve své části baťovského čtvrtdomku po povodni v roce 1997 František Novotný z Otrokovic. „Nebylo to vůbec jednoduché. V domě bylo 176 centimetrů vody, byl jí plný sklep i přízemí. Naštěstí jsme tak nemuseli opravovat druhé podlaží. Úplně novou jsem dělal podlahu v obývacím pokoji, škrábal stěny a dělal nové omítky a obkladačské práce ve dvou sklepech, obývacím pokoji, kuchyni, verandě i koupelně. Oprava mi svépomocí trvala několik let. Díky velké vodě jsou ale v domě nové rozvody elektřiny, vylepšená kanalizace nebo přebudované WC – dříve bylo v koupelně a po povodni jsem dal samostatně WC a koupelnu. Stálo to hodně dřiny i peněz, ale domek je nyní hezčí. Hodně pomohlo město, které zaplaveným poskytlo půjčku na nízký úrok,“ sdělil Novotný.

Autor: Simona Kukučová

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení