„Čeká nás sedmidenní filmové dobrodružství, které doufám přinese spoustu radosti, zábavy a snad i poučení malým i velkým divákům,“ shrnul prezident festivalu Čestmír Vančura, který v čele festivalu stojí 10 let.

Do Zlína zavítá 53 filmových delegací z celého světa, včetně Kanady, Argentiny, Norska, Filipín, Kolumbie, Thajska nebo Peru.

„Počet akreditovaných hostů dosáhl před začátkem festivalu téměř tří tisíc,“ doplnil Vančura.

Ve městě návštěvníci potkají spoustu známých osobností, jako je například Simona Stašová, Eliška Balzerová, Tatiana Medvecká, Tereza Ramba, Jiří Schmitzer nebo Jiří Dvořák.

Školní výlety z celé republiky

Festival každoročně nabízí dopolední projekce a workshopy pro školní kolektivy.

„Proti loňskému roku se zvýšil počet mimozlínských škol, které se chystají na festival na jednodenní školní výlet. Letos k nám tak zamíří například děti z Litomyšle, Traplic, Olomouce, Týnce nad Labem, Kyjova nebo Břeclavi,“ vyjmenovala výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Doprovodný program ve všech koutech Zlína

Jako každý rok bude součástí festivalu i doprovodný program. Na řadě míst ve městě zažijí lidé zábavu, poučení a stráví společný čas s rodinou.

Park cílí především na rodiny s nejmenšími dětmi, nebude zde chybět přebalovací koutek, kojící zázemí a klidová zóna. V Parku Komenského i sadu Svobody budou po celou dobu festivalu probíhat besedy a přednášky.

Na náměstí Míru proběhne hudební program, který ve čtvrtek zahájí koncert Bena Christovaa, v neděli zahrají No Name a v úterý Anna K. a O5 a Radeček.

Festival odstartují dvě premiéry

Oficiálně festival odstartuje ve čtvrtek v 10 hodin českou premiérou norského filmu Lars je LOL. Vypráví o autistickém chlapci, který se dostává do nového kolektivu a snaží se zapadnout mezi vrstevníky.

Večerní slavnostní zahájení uvede ve světové premiéře český dokument Velký finále PSO.

„Trochu hollywoodský příběh o nadšencích z maloměsta, kteří se vydávají na velká pódia,“ uvedl k snímku jeho režisér Dominik Kalivoda.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Policisté pronásledují koloběžkáře ve Vizovicích

Policisté pronásledují koloběžkáře ve Vizovicích; po 27. 5. 2024 | Video: Policie ČR