Vysílá ČT art ve středu 15. 5. 2019 ve 20:20.

Rok po smrti obuvníka Tomáše Bati byl ve Zlíně otevřen památník, který nesl jeho jméno. Budovu navrhl architekt František Lydie Gahura tak, aby vyjadřovala velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus a prostotu. Tak totiž architekt vnímal i hlavní charakterové rysy Tomáše Bati.

Dokument se zaměřuje na osud a proměny památníku od násilné ideové přestavby na Dům umění až po současnou rekonstrukci, která budově navrátila její původní vzhled a účel. Významnou část snímku tvoří hrané scény mapující spolupráci mezi továrníkem Baťou a architektem Gahurou, která měla za následek vybudování Zlína takového, jak ho známe dnes.

Ve Zlínském klenotu divák uvidí doposud nepublikované filmové a fotografické materiály, které se vážou k osobnostem Tomáše Bati a architekta Františka Lydie Gahury.

„Právě díky těmto materiálům jsme se rozhodli zpracovat dokumentární film formou dokudramatu, kde jsou na základě doložitelných archivů filmově rozehrávány klíčové momenty spolupráce obou osobností,“ láká ke sledování dramaturg Martin Polák a dodává, že je to vůbec poprvé, kdy společně v jednom dokumentu účinkují potomci Tomáše Bati a Jana Antonína Bati, shodně vzhlížející k odkazu továrnické rodiny, která obula svět.

Gahurovu práci v dokumentu komentují např. významná česká architektka Eva Jiřičná, historik David Valůšek, historička architektury Ladislava Horňáková nebo architekt Petr Všetečka, který se na rekonstrukci památníku podílel.

Samotný Památník Tomáše Bati bude pro veřejnost otevřen 27. května 2019. (poh)