Sdělila je například Marjatta Perttilä, která působí na univerzitě ve finském Tampere. „Porody u nás jsou na rozdíl od Česka bez lékařského personálu ilegální. Pokud se tedy žena rozhodne rodit doma, musí jej přizvat a zaplatit. Tak se snažíme předejít komplikacím a ve Finsku je díky tomu jedna z nejnižších úmrtností novorozenců,“ sdělila Perttilä.

Pro porodnictví v této zemi je prý velmi podstatné, že je hodně rozlehlá a všude je navíc množství jezer.

„Mnozí lidé to mají proto třeba čtyři sta kilometrů do nemocnice, kde má přijít dítě na svět. Často se proto řeší porody příjezdem ambulance a rodí se v terénních podmínkách. Sestry, které studují urgentní péči, jsou proto spe- ciálně školeny i ke složitým porodům přímo v terénu či u rodičky doma,“ poznamenala.

Jak to chodí s rozením dětí v Jihoafrické republice zase přiblížil zlínský chirurg František Grossmann, který v tamním zdravotnictví působil čtrnáct let.

„Hlavní masa obyvatel je méně vzdělaných, lidé na venkově jsou často analfabeti. Proto se třeba osvěta musí dělat pomocí obrázků. Pětadevadesát procent porodů se ale i tak odehrává v nemocnici,“ popsal.

Různá vyšetření i poradenství před narozením dítěte vedou zejména porodní asistentky. Porod přitom někdy obstarává prý i v porodnici obvodní lékař. „Ten si tam třeba rodičku přiveze a sám pak provede císařský řez, je­li to třeba,“ poznamenal.

Podle jedné z organizátorek kongresu Jany Křemenové, která působí na Ústavu zdravotnických studií Baťovy univerzity, je ve Zlínském kraji díky lékařům a porodním asistentkám o rodičky a jejich potomky dobře postaráno.

„Porodnictví je tu na vysoké úrovni, a to jak co do práce porodních asistentek, tak z hlediska prenatální péče. Ta je třeba ve Zlíně jedna z nejkvalitněj­ších,“ řekla Křemenová. Například s Německem či Rakouskem jsou prý možnosti žen co do způsobů rození i z hlediska vybavení sálů u nás srovnatelné. „U států východněji od nás je to horší. Například tam na rozdíl od nás není možnost v některých zařízeních rodit v soukromí samostatné místnosti, nebo mít v porodnici dítě u sebe na pokoji,“ nastínila.

Srovnala svou zkušenost i s návštěvou porodnic ve Francii. „I vůči této kolébce porodnictví je například z hlediska prostředí naše republika srovnatelná. Jen je ještě co dohánět ve vzájemné úctě mezi porodními asistentkami a lékaři a vztahu ke klientce, která rodí. K dosažení těchto vzorů ale kráčíme mílovými kroky,“ věří Křemenová.

Porod doma není medicínský zážitek
Zlín/ Hlavní je možnost volby jak rodit, míní porodní asistentka Barbara Kosfeld z Německa, která se účastnila zlínského kongresu Pohledy na porod. Má za sebou potřebné vzdělání a dvacetiletou praxi. Poslední tři roky působí na ostrově Borkum v Severním moři, kde žije asi pět tisíc lidí. Není zde gynekolog ani nemocnice, a tak místní rodičky využívají doma právě jen pomoci porodní asistentky.

Kolik porodů ročně vedete?

Narodí se asi dvacet dětí.

Co se děje, pokud vzniknou komplikace?

Musí se jet za odborníkem na pevninu, cesta lodí trvá nejméně dvě hodiny, ale to bylo zatím jen asi ve třech procentech případů.

V čem je výhoda, když je při příchodu dítěte na svět třeba celá rodina?

Posiluje to vztahy, pomáhá to velmi i dítěti a matce. Porod pak není žádný medicínský zážitek, ale jen so- ciální.

Nedáváte tedy ani žádné léky?

Ne, ani nepoužívám takzvané nastřižení hráze rodičky.

Jak se musí tedy připravit prostředí?

Není třeba nic speciálního. Asistentka jen musí umět číst v porodu.

Co to znamená?

Pro každý případný problém je určitý signál, který lze brzy rozeznat.

A máte i nějaké přístroje, třeba ultrazvuk?

Jen přístroj na poslech srdečních ozev dítěte.

Jaké je to ve srovnání s porodem v nemocnici?

Určitě tam není taková intimita. Jako asistentka se tam navíc staráte paralelně třeba o sedm žen zaráz, tak nelze případné potíže brzy rozeznat, pak přijde problém náhlý. Když se starám jen o jednu ženu, rozpoznám, pokud je nutný převoz a stihnu jej včas.

Jaký nejzajímavější zážitek ze své profese máte?

Dvakrát jsem vloni přivedla na svět na ostrově trojčata.

Musela pak do nemocnice?

Ne, byla v pořádku. Tam matka právě nechtěla, aby jí dělali císařský řez a chtěla mít možnost hned o děti pečovat.

Jak dlouho trval porod trojčat?

Jednou přes hodinu a pak kolem dvou hodin, když je dětí víc, je to rychlejší.

A co třeba očkování po porodu?

To pak už později musejí na pevninu k pediatrovi. Všechna vyšetření, která jsou třeba po narození ale zvládám já.

Po porodu se o ně nějak staráte?

Denně jim pomáhám po čtrnáct dnů a případně i později.