Teploty okolo třiceti pěti stupňů Celsia. Tak bude vypadat následující víkend i další dny

„Po celý víkend bude jasno nebo skoro jasno, naprosto beze srážek. Nejteplejší dny čekají Zlínský kraj v neděli a v pondělí, kdy mohou teploty dosáhnout až pětatřiceti stupňů. První den nadcházejícího týdne se pak mohou objevit bouřky z tepla,“ vzkázala meteoroložka Dagmar Honsová. Extrémně teplé podle ní ale nebudou jen dny.

„Z neděle na pondělí bude tropická také noc. Znamená to, že v celém jejím průběhu teploty nespadnou pod dvacet stupňů,“ doplnila odbornice na počasí. Do konce července můžeme podobných dnů podle jejích slov očekávat ještě několik.

„Počasí se malinko „umoudří“ koncem příštího pracovního týdne, kdy se teploty udrží pod třiceti stupni Celsia. Víkend pak ale bude stejně tropický jako ten nadcházející,“ předpověděla Honsová. Vysoké teploty ale znamenají nejen příjemné chvíle strávené někde u vody. Řada lidí má díky horkům například zdravotní problémy.

„Ohroženi jsou zejména starší a nemocní lidé,“ sdělila zlínská praktická lékařka Hana Němečková. Například cukrovkáři a kardiaci by podle ní měli dbát především na pitný režim a v největších vedrech okolo poledne raději nevycházet ven.

„Dostatečný příjem tekutin musí rodiče hlídat také u dětí. Ty nejmenší si ještě ani nedokáží říct, že mají žízeň,“ poradila doktorka. Doporučila zároveň nenechávat dítě v kočárku na přímém slunci a už vůbec ne zavřené v autě. „To ani na minutu! Ve vozidle se okamžitě vytvoří život ohrožující výheň,“ upozornila důrazně.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Stejně jako pro lidi jsou velká horka nepříjemná také pro domácí mazlíčky. „Pokud je například pes zavřený v autě nebo v nevětrané místnosti kam svítí slunce, může to pro něj být smrtelné. Loni jsme takový případ měli, lidé přijeli se svým přehřátým psem, ale už bylo pozdě,“ popsal zlínský veterinář Jaroslav Brychta.

Majitelům domácích zvířat zároveň poradil, aby s nimi přes nejteplejší části dne omezili procházky na minimum. „Pokud už je to nutné, stačí vyběhnout na chvíli někam do lesa,“ vzkázal.

Příjemné nejspíš nebudou tropické dny ani pro pracující lidi pohybující se v rozpáleném centru Zlína. „K uhašení žízně jim mohou posloužit pítka umístěná například na náměstí Míru či Valachově Žlebu,“ poradila vedoucí odboru krajské hygienické stanice Eva Javoříková.

K osvěžení budou lákat také městské fontány. Zlínská městská policie však upozorňuje, že neslouží ke koupání. „Pokud někdo do fontány vleze, hrozí mu až tisícikorunová pokuta,“ upozornila mluvčí strážníků Šárka Škubalová.

NA OKRAJ:Horko není nic moc…

Když jsem psala minule o počasí, poznamenala jsem, že lidé většinou nejsou spokojeni s ničím. Vadí jim vedro, vadí jim zima, vadí jim déšť, vadí jim sucho. Za sebe ale tedy musím říct, že přicházející horka dvakrát nemiluju. V bytě se mi dusí pes, na cestu autem s ním nemůžu pomýšlet už vůbec. Vždyť když do něj sedám večer po práci, je tam snad sto stupňů. Pochůzky po městě jsou úmorné, člověk aby se několikrát denně sprchoval. A taky kytky, ty je ve vedru taky potřeba neustále zalévat…

Gabriela Dvorníková