Letní měsíce, a především prázdniny, jsou na úrazové ambulanci každoročně spojeny s nárůstem pacientů. Podle zástupce primáře Traumatologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Pavla Kacra se výrazně zvyšuje počet krvácejících poranění – různé typy ran a oděrek, které jsou způsobené menší ochranou kůže vrstvami oblečení.

„Nejčastějším poraněním skeletu jsou pak zlomeniny končetin, zejména zápěstí, předloktí, prstů na rukou i nohou a kotníků, související se zvýšenou volnočasovou sportovní aktivitou,“ upozorňuje Pavel Kacr.

Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
Krev jednoho dárce může zachránit několik lidských životů, říká primářka

U dětí podle jeho slov dominují pády z kola, koloběžek, skateboardů či poranění na trampolínách. U dospělých přibývá zranění při práci na různých zahradních strojích, pády z výšky při činnosti na zahradě či v okolí domu.

„Zcela pochopitelně narůstají také počty zranění při nehodách na motocyklech. Další typicky letní poranění vznikají při vodních aktivitách, především při skocích do mělké vody,“ vypočítává Pavel Kacr konkrétní rizikové oblasti.

Klíště je potřeba odstranit co nejrychleji za každou cenu.
Jak rychle vyndat klíště? Nebojte se zbytku kusadel, důležitější je něco jiného

Mezi hlavní příčiny většiny úrazů patří podle mluvčí hradišťské nemocnice Lucie Sedláčkové neopatrnost a přeceňování sil, a to jak u sportovních aktivit, tak i při pobytu u vody.

„Statistiky potvrzují, že ke zraněním dochází častěji při únavě organismu, která vede ke zhoršení koordinace, ale i snížení předvídavosti možného vzniku úrazu,“ poukazuje Lucie Sedláčková. Rizikovým faktorem je rovněž nedostatečný dozor nad dětmi při nebezpečných činnostech.

Lékař. Ilustrační foto.
Nemocnice v kraji lákají nové lékaře na bonusy. Nabízí až půl milionu korun

Nejlepší obranou před úrazy je podle zdravotníků především prevence. „Rádi bychom proto apelovali na důsledné používání ochranných pomůcek, jako jsou helmy, chrániče kolen a zápěstí. Mnoha zraněním lze také předejít například použitím kvalitních brýlí, vhodně zvolenou obuví při sportovních aktivitách a dostupnými ochrannými prostředky při pracovních činnostech,“ uzavřel zástupce primáře Traumatologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Pavel Kacr.