Pět lidí bylo propuštěno domů po ambulantním ošetření - výplachu žaludku, odběru krve a podobně. Další tři lidé museli být hospitalizováni na několik dní na interním oddělení. „Pacienti byli na pozorování, dostávali infuze k zavodnění a byli pod lékařským dohledem,“ dodala Lipovská.

Vážná otrava muchomůrkou tygrovanou na Valašsku

V nemocnici ve Valašském Meziříčí řešili v minulých dnech závažnou otravu muchomůrkou tygrovanou. Manželský pár se domníval, že houby umí dobře rozeznat, přesto se zmýlil a na interním oddělení strávil tři dny.

Manželé ve středním věku se vydali na sběr hub v okolí Valašského Meziříčí. Když je snědli, bylo jim špatně, a tak zamířili rovnou do nemocnice. Zde je ihned hospitalizovali s příznaky otravy muchomůrkou tygrovanou. Naštěstí nebylo nutné jejich umístění na JIP, což je v případě otrav houbami obvyklé.

Muchomůrka tygrovaná, prudce jedovatá houba, zaměnitelná s muchomůrkou růžovkou.
Manželé se na Valašskomeziříčsku přiotrávili muchomůrkou tygrovanou

Jak se otrava houbami projevuje? Nejčastěji bolestmi břicha, zvracením, malátností, celkovou únavou a halucinacemi. V začátcích nelze odlišit tyto příznaky od jiné otravy jídlem, léky nebo chemikáliemi. Na možnost otravy houbami proto musí myslet vyšetřující lékař a cíleně se pacienta na požití hub, a to i několik dní zpětně, zeptat.

Zvracení, průjem i selhání jater

„Největším nebezpečím, které může houbaře po snězení jedovaté houby potkat, je těžké poškození jater, jež ve své nejtěžší podobě končí selháním jater a smrtí. To je typické pro otravu muchomůrkou zelenou. Jiné druhy hub mohou významně ovlivnit funkce nervové soustavy a psychiku,“ upozorňuje primářka Marie Černochová. Další jedovaté houby, například některé holubinky, působí nedlouho po požití zvracení a průjem.