Ve Zlínském kraji jsou nemocnice podle hejtmana těsně před naplněním maximálních kapacit.

"Chceme, aby se omezily společenské akce. Je to ta nejmenší, nejméně bolestná věc, o kterou musíme lidi požádat, by nám pomohli snížit dopad epidemie ve Zlínském kraji," řekl Holiš.

O konkrétních opatřeních se bude jednat. Hejtman Holiš o tom informoval s tím, že je zájem udržet v chodu školy, firmy a služby.

Zastavit by se mohly všechny společenské akce s kapacitou nad 100 lidí a sportovní akce by mohly být bez diváků.

Covid oddělení. Ilustrační foto
Covid v kraji: 57 lidí na JIP, předpověď nepříznivá. Jak je na tom vaše obec?

"Nechceme úplně zastavit sportovní utkání a jiné společenské akce," uvedl hejtman.

Hejtman již dnes řekl, že by přivítal vyhlášení nouzového stavu, na tom se však hejtmani neshodli. Podle Holiše není řešením vyhlásit v kraji stav nebezpečí.

„Vypnutí jednoho kraje neznamená, že epidemii zastavíme, takže bych zvedl ruku pro nouzový stav. Stav nebezpečí není vhodný nástroj pro řešení epidemie,“ vysvětlil.

O věci dnes jednala epidemiologická komise kraje, podle hejtmana se řešilo, jaké jsou zákonné možnosti. Hejtman s dalšími orgány kraje včetně krizového štábu požádá hygieniky, aby opatření vyhlásili. Připraveno by mělo být v pátek, aby mohlo od pondělí platit.

Za posledních sedm dní je v kraji 1299 nově nakažených na 100.000 obyvatel. Po Olomouckém kraji, kde je za týden 1422 nově nakažených na 100.000 obyvatel, je to druhý nejvyšší údaj mezi kraji v zemi. Nemocnice ve Zlínském kraji omezily plánované operace, pomáhají v nich vojáci.