Nenápadná věta, ukrytá v hlubinách webu České pošty, informovala veřejnost takto: „Posledním dnem, kdy budou rušené pošty otevřeny pro veřejnost, je pátek 30. června, v omezeném rozsahu na jednu hodinu.“

Proč Česká pošta ruší pobočky

Nemá na jejich provoz dost peněz. Zájem o služby na pobočkách klesá vzhledem k tomu, že si lidé korespondenci raději vyřizují e-mailem.

Podíl elektronické korespondence přes maily a datové schránky rychle roste. Za posledních pět let naopak klesl zájem o služby pošty o čtyřicet procent.

V praxi to znamenalo, že každá z rušených poboček pošty měla v pátek otevřeno pouze první hodinu svojí standardní otevírací doby. Poté se pro veřejnost už napořád zavřely a nastaly vnitřní úkony v podobě finančních uzávěrek, přeskladňování nebo stěhování.

Záměr zrušit stovky poboček, oznámila Česká pošta v březnu. Rozhodnutí vyvolalo rozhořčení mezi lidmi, do jednání s vedením pošty se pustili starostové řady měst a obcí. Zpravidla to však nebylo nic platné. Maximálně se podařilo vyjednat zachování některé konkrétní pobočky ovšem výměnou za zrušení jiné v daném místě.

Ve Zlínském kraji skončilo čtrnáct pošt

Města ve Zlínském kraji přišla dneškem celkem o čtrnáct poštovních poboček. Napříkald v krajském městě Zlíně uzavřel státní podnik pobočku v ulici L. Váchy na Podhoří. Jde o jedinou změnu, která ve Zlíně nastala. Ve městě dál kromě hlavní pošty v baťovském areálu funguje dalších pět poboček včetně depa.

Ve Zlíně zruší pobočku České pošty na Podhoří.
Zrušení pobočky na Podhoří? Kašlou na důchodce, stěžují si

Pobočka na Podhoří byla zrušena proto, že sídlí v soukromých prostorách. Redaktorka Deníku ji navštívila na jaře, krátce po oznámení jejího konce. Střídal se tu jeden zákazník za druhým. Povětšinou šlo o důchodce, kteří žijí v husté zástavbě bytových domů. Že přijdou o svou poštu, se jim vůbec nelíbilo.

Které poštovní pobočky ve Zlínském kraji skončily:

ZLÍNSKO
Zlín 3, L. Váchy 517, Zlín - Prštné

VALAŠSKO
Rožnov pod Radhoštěm 3, 1. máje 2609, Rožnov pod Radhoštěm
Valašské Meziříčí 4, J. K. Tyla 418, Valašské Meziříčí
Valašské Meziříčí 5, Masarykova 753, Valašské Meziříčí - Krásno nad Bečvou
Valašské Meziříčí 6, Zašovská 784, Valašské Meziříčí - Krásno nad Bečvou
Vsetín 5, Jasenická 1522, Vsetín
Vsetín 6, Rokytnice 413, Vsetín - Rokytnice
Vsetín 7, Sychrov 53, Vsetín

SLOVÁCKO
Uherský Brod 2, nám. 1. máje 1571, Uherský Brod
Uherský Brod 3, Poštovní 47, Uherský Brod - Újezdec
Uherské Hradiště 5, Františka Kretze 1375, Uherské Hradiště - Mařatice
Uherské Hradiště 6, Štěpnická 1156, Uherské Hradiště

KROMĚŘÍŽSKO
Kroměříž 3, Velehradská 4248/24a, Kroměříž
Kroměříž 4, Havlíčkova 504/9, Kroměříž

„Vládne tu skoro rodinná atmosféra, paní pošťačka nás zná jmény, vždy je ochotná poradit, pomoci. Kolikrát vyběhne na parkoviště, aby pomohla babičce do dveří. Vůbec se mi to rušení nelíbí,“ rozčilovala se například seniorka Bohuna.

Vyzvednutí balíku na pobočce České pošty
Přehledně: Kde Česká pošta od července ruší pobočky. Které služby zdražují

Na stejnou poštu chodil pravidelně také pan Jaroslav. „Nikde kolem není bankomat, takže si tady vybírám důchod. Kam pro něj budu chodit teď, nevím. Nejbližší pošta je v Malenovicích nebo pak hlavní ve Svitu. Ale obě jsou docela daleko od zastávky trolejbusu, já chodím o berlích, tak nevím, jestli to zvládnu,“ svěřil se redaktorce Deníku.

Starosta Hradiště vyjednával marně

Podle jakých kritérií byly rušené pobočky vybrány

Roli hrála návštěvnost pobočky, počet uskutečněných transakcí a rentabilita jejího provozu. 
Přednost do budoucna dostaly provozovny vstřícné ke klientům: např. lépe dostupné MHD nebo s bezbariérovými vstupy.

Na Slovácku zrušila Česká pošta čtyři pobočky. Po dvou v Uherském Brodě a Uherském Hradišti. Rozhodnutí se snažil zvrátit například starosta Hradiště Stanislav Blaha, ale marně.

„Mají-li být v Uherském Hradišti zrušeny dvě ze tří stávajících poboček České pošty, nepovažuji to za dobré rozhodnutí,“ řekl starosta Deníku ještě před jednáním se zástupci České pošty. Verdikt se mu ale stejně nepodařilo zvrátit.

Na Valašsku se v pátek 30. června naposledy otevřelo hned sedm poboček České pošty. Jednu ruší státní podnik v Rožnově pod Radhoštěm, tři ve Valašském Meziříčí a rovněž tři ve Vsetíně.

Ve Vsetíně jednu poštu zachránili, na úkor jiné

Právě Město Vsetín je jedním z těch, kde se podařilo rozhodnutí o rušení poboček alespoň částečně ovlivnit. Končit zde původně měly provozovny v sídlištích Sychrov, Luh a Ohrada. Poslední jmenovaná je však nejvytíženější poštou ve městě. Neobsluhuje pouze místní, ale ve velké míře také dojíždějící z okolních obcí.

Česká pošta, ilustrační snímek.
Vsetínská pošta na Ohradě je zachráněna. O osudu té v Rokytnici rozhodnuto není

Proti jejímu zrušení se postavilo v petici na sedm stovek obyvatel. Vedení radnice jednalo o jejím zachování. To se podařilo – ovšem pouze výměnou za zrušení pošty v sídlišti Rokytnice. „Uzavření pobočky v Rokytnici výměnou za Ohradu považuji pouze za kompromis. Pošty v okrajových částech Vsetína využívají i obyvatelé okolních obcí a jsou velmi potřebné,“ řekl před časem Deníku starosta Vsetína Jiří Čunek.

Kroměříž dvě pobočky ztratila, ale jednu novou získala

K poslenímu červnu skončily také dvě provozovny v Kroměříži. I toto město má však své specifikum – Česká pošta zde jednu novou moderní pobočku na začátku měsíce otevřela. Sídlí na náměstí Míru v prostorách někdejší restaurace Slavia.

Nová pošta má čtyři přepážky, dvě univerzální, jednu pro Balíkovnu a poslední pro CzechPOINT. Poskytuje kompletní rozsah služeb, s výjimkou specializované bankovní nebo pojišťovací přepážky. Lidem na pobočce slouží i nový vyvolávací systém, jehož využitím se klienti vyhnou dlouhým frontám.

Otevření nové pobočky České pošty v Kroměříži:

Zdroj: Dominik Pohludka

„Jsem rád, že se nám ve spolupráci s městem podařilo v krásném historickém městě Kroměříži vybudovat moderní pobočku České pošty, hodnou 21. století. Jedná se o nový koncept vizuální podoby i obsluhy, který bychom chtěli i nadále rozvíjet,“ uvedl při otevření Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty na čtvrtečním otevření pobočky.