Od páté hodiny odpolední až do deváté večerní hasiči odčerpávali vodu z objektů a silnic, čistili ucpané kanálové vpusti a likvidovali vodní laguny, které se tvořily na různých místech města a hrozily zatékáním do domů.

„Přestože i v noci na mnoha místech kraje pršelo, nemuseli hasiči již nikde zasahovat. Noc tak měli klidnou nejen hasiči, ale především obyvatelé,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Blesková povodeň se prohnala Valašskými Klobouky

Situace byla obzvláště kritická ve Valašských Kloboukách, kde se odpoledne přehnala silná bouřka způsobující záplavy v několika lokalitách.

Nejvíce bylo zasaženo Trhovisko, kde přetékala voda ze zatrubněného potoka. Blesková povodeň zasáhla také oblasti nad sídlištěm Luční, na ulici Cyrilometodějská, v okolí nad koupalištěm a další ulice. Voda zaplavila sklepy rodinných domů a další objekty.

Starosta Valašských Klobouk Josef Bělaška situaci komentoval: „Bouřka, která přes Valašské Klobouky přešla, přinesla extrémní množství srážek. Během pětačtyřiceti minut napršelo až 40 mm na metr čtvereční, což je při dosavadním nasycení půdy značný problém. Do terénu bylo povoláno patnáct jednotek hasičů, nejen z Valašských Klobouk, Lipiny, Smoliny a Mirošova, ale také z okolních obcí a ze širšího regionu. Asistovali u čerpání vody ze zatopených sklepů, plnili pytle ke stavbě hrází, aktivně čistili ucpané vpusti a koryta, aby pomohli odtoku vody.“

V 19.30 hodin byla svolána povodňová komise ORP Valašské Klobouky, která situaci během večera řešila.

„Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje situaci dále monitorujeme a aktuálně zajišťujeme preventivní odčerpání vody z poldrů nad lokalitou Starého města, abychom vytvořili rezervu pro případné další noční srážky,“ informoval starosta.

„Staré město zůstalo v této náročné situaci uchráněno od větších škod právě díky soustavě suchých poldrů, které byly zbudovány nad koupalištěm. Zatopený byl pouze malý bazén koupaliště, který nyní rovněž vypouštíme.“

Do ekoparku byla povolána také těžká technika k odklizení nánosů a uvolnění vpustí. Po odeznění největšího přívalu některé jednotky hasičů nadále zůstávají na místě a dokončují potřebné práce,“ dodal starosta Josef Bělaška a poděkoval všem zasahujícím za pomoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ve Zlíně opraví další ulice a chodníky

V pondělí začnou opravy ulic a chodníků ve Zlíně | Video: Iva Nedavašková