Extrémní sucha, déšť nebo silný vítr postihují do určité míry všechny regiony a přinášejí s sebou spoustu škod.

Jednou z nejdramatič­tějších událostí se v posledních letech stala tornáda, která se přehnala přes Holešov v srpnu 2001 a přes Ostrožskou Novou Ves v srpnu 2004.

„Byl jsem tehdy stanovat u jezera Čtverec a bylo to děsné. Nejdřív začala normální bouřka, přidalo se krupobití a najednou se objevil i točivý vítr. Viděl jsem, jak polámal stromy a zvedal je. Vzduchem létalo všechno možné,“ vylíčil dramatické chvíle Radek Čepička z Uherského Hradiště událost z roku 2004.

Silný vítr však dokázal v roce 2001 urvat i panelákovou střechu v Holešově.

„Horších deset minut jsem v životě nezažila. Manžel mě volal z pokoje, že nám to rozbilo okna a žaluzie. Pak se ozvala rána, odlétla střecha a brala vše, co jí přišlo do cesty. Sušáky i klepače,“ řekla sedmašedesátiletá důchodkyně Ivuše Dvořáková.

Děsivé vzpomínky mají občané i na záplavy v roce 1997. Ty zasáhly prakticky celou Moravu.

„Přišla jsem tehdy o celý čtyřpokojový byt a v prosinci předtím i o manžela. Bylo to těžké období. Když opadla voda, musela jsem v naložených kolečkách vynést bahno a totálně vyklidit celý byt. Nějakou dobu jsem pak bydlela u dcery ve Zlíně,“ vyprávěla pětapadesátiletá učitelka Irena Pařenicová z Otrokovic, která po tragické události začínala zase od nuly.

Na velkou vodu vzpomínají i dopravci.

„Tenkrát byly stržené cesty a nedalo se po nich jezdit. Vzpomínám si, že když to začalo, volali mi řidiči, že se vylila Bečva a oni nemůžou jet dál. Sám jsem viděl dvoumetrový val z kamení na silnici,“ zavzpomínal vedoucí provozovny ČSAD Vsetín v Rožnově pod Radhoštěm Miroslav Žamboch.

Doprava ale nebyla v důsledku počasí omezená jen při záplavách. Nečekané mrazy nebo sněhová nadílka dokáží také značně zkomplikovat situaci na silnici. Například v půlce října minulého roku napadlo nečekané až sedmdesát centimetrů sněhu.

„To jsem snad ještě nezažil,“ kroutil hlavou Žamboch.

Ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník mu přitakává.

„Takovéto události značně omezují provoz,“ řekl. Dodal, že daleko méně rád vzpomíná na přelom zimy dva tisíce pět a šest.

„Tenkrát během dvou dnů napadlo asi čtyřicet centimetrů sněhu, což je velice hodně za tak krátkou dobu,“ sdělil Kostelník.

Na druhou stranu Zlínský kraj poznamenala i obrovská sucha. Těmi utrpěli například lidé zabývající se zemědělskou výrobou.

„Vedra se cyklicky opakují tak jednou za dva nebo tři roky, ale pokaždé jsou v jiném období. Vybavuji si, že tak v červnu sedm let zpátky bylo na slunku dokonce padesát stupňů. Vezměte si, jak se v takových teplotách cítí člověk a jaké to musí být pro tu rostlinku,“ řekl soukromý zemědělec Ladislav Babušník z Roštína na Kroměřížsku.

Veronika Vágnerová

Infografika - Zajímavá data ze statistik meteorologů za Zlínský kraj
Zajímavá data ze statistik meteorologů za Zlínský kraj