Nejvyšší nemocnost u akutních respiračních onemocnění s hodnotou 3 055 nemocných osob na 100 000 je evidována u předškolních dětí, tj. u dětí ve věkové kategorii do pěti let.

Oproti předchozímu týdnu také vzrostli počet nemocných seniorů, o téměř 14 procent. Z okresů je nejvyšší nemocnost akutních respiračních infekcí (ARI) hlášena na Uherskohradišťsku s hodnotou 1 954 osob na 100 000 obyvatel. Jeden člověk ve Zlínském kraji na následky onemocnění chřipkou zemřel.   

Zatím nejde o epidemii

Podle Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění je nemocnost nadále mírně zvýšená, než je v daném období obvyklé, ale nejedná se o epidemický výskyt.

Více covidu než chřipky

„Vyvolavateli akutních respiračních onemocnění je v současnosti celá řada respiračních virů s převažujícím podílem viru SARS-CoV-2 (RNA koronavirus, který způsobuje onemocnění covid-19 - pozn. red.). Přestože je evidován nárůst nemocnosti v kategorii chřipce podobných infekcí (ILI), chřipka jako taková se na nemocnosti pravděpodobně podílí v menší míře,“ informovala Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

„Tak jako v celé České republice, tak i ve Zlínském kraji evidujeme výrazný podíl onemocnění SARS-CoV-2 v rámci respiračních infekcí,“ dodala Ševčíková.

Nemocnice v Hradišti a Kroměříži omezily návštěvy

Aktuálně jsou omezeny návštěvy pacientů v Kroměřížské a Uherskohradišťské nemocnici. „Omezení se týká všech stanicích lůžkových oddělení,“ informovala 7. prosince mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Slaměnová. Před samotnou návštěvou nemocnice doporučuje poradit se s ošetřujícími lékaři.

V Uherském Hradišti mohou lidé své hospitalizované příbuzné a známé navštívit pouze za dodržení následujících podmínek: maximálně dvě osoby u pacienta, doba návštěvy 20 minut, použití respirátoru.

Lékař, nemocnice, oddělení. Ilustrační foto
Malé pacienty z Valašska musí převážet jinam, kvůli zavřeným dětským oddělením

„Omezení návštěv platí až do odvolání. K rozhodnutí přistoupilo vedení nemocnice z důvodu navýšení počtu případů respiračních onemocnění v populaci,“ přiblížila aktuální situaci Jitka Bílková, náměstkyně pro nelékařské zdravotnictví a kvalitu.

Když přijdete, tak s respirátorem, zní z nemocnic

Z důvodu nárůstu respiračních infekcí v populaci a s tím spojeného rizika vzniku a šíření těchto infekcí mezi pacienty i personálem doporučuje a žádají návštěvníky nemocnice napříč krajem, aby při vstupu a při pobytu ve všech vnitřních prostorách nemocnice čekárnách ambulancí používali respirátory.

Primář Oddělení ORL, chirurgie hlavy a krku KNTB MUDr. Martin Světlík při operaci.
Zlínští lékaři mají jako jediní v kraji speciální laser pro onkologické pacienty

„Před návštěvou hospitalizovaného pacienta by měli lidé důkladně zvážit svůj zdravotní stav. Pokud jsou nachlazení nebo nemocní, měli by svou návštěvu odložit. Jakékoliv respirační onemocnění může stav hospitalizovaného pacienta zhoršit,“ dodává Lipovská.

Odborníci radí: Nepodceňujte vitamíny

V rámci prevence doporučují lékaři i hygienici zvýšit přísun vitamínů ve formě ovoce a zeleniny, otužování, dále vyhýbat se místům s větší koncentrací osob, jako jsou kina, divadla, veřejné dopravní prostředky.

Také nezdravit se podáváním ruky a líbáním, nepůjčovat si od ostatních mobilní telefony, sklenice, příbory. Důležité je pravidelné mytí rukou, protože viry se nacházejí na površích různých předmětů.