Nové sanitky budou sloužit záchranářům ve výjezdových základnách ve Slavičíně, Kroměříži, Buchlovicích, Suché Lozi, Vsetíně a Valašském Meziříčí.

Podle šéfa autoprovozu ZZS Zlínského kraje Martina Konečného je běžná životnost sanitek z uživatelského a funkčního hlediska i nákladů na opravy a servis osm let.

„Novými sanitkami nahrazujeme auta, která mají najeto v průměru 245 tisíc kilometrů. Nutno dodat, že životnost moderního motoru splňujícího emisní předpisy je v našem režimu provozu zhruba 160 tisíc kilometrů. Pak dochází k jeho rychlé degradaci, nadměrné spotřebě oleje a je nutná jeho výměna,“ uvedl Konečný.

Auta pro krizové situace poslouží na Valašsku

Co se vozidel pro mimořádné události týká, tak ty záchranáři využívají při krizových situacích. Jejich vybavení totiž poskytuje potřebné zázemí a logistiku pro mimořádné události s hromadným postižením zdraví. Slouží už ve Zlíně, Kroměříži a Uherském Hradišti.

Nové přírůstky ve vozovém parku záchranářů:

Nové sanitky pro záchranáře | Video: Iva Nedavašková

„Nakoupili jsme poslední dvě tato auta, která budou k dispozici na základnách ve Vsetíně a Valašském Meziříčí. K tomuto účelu tam doposud byly používány vyřazené přestavěné sanitky. Nicméně stáří, technický stav a konstrukce těchto vozidel neumožňují jejich adekvátní a plnohodnotné využití,“ upřesnil ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.