Ve Zlínském kraji nemocnost oproti předchozímu týdnu poklesla o 2,2 procenta. Na 100 000 obyvatel připadlo 1 557 případů akutních respiračních onemocnění.

„Nejvyšší nemocnost u akutních respiračních onemocnění, a to 2982 nemocných osob na 100 000, je evidována u předškolních dětí,“ sdělila Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Nejvíce nemocných je na Slovácku, nejméně na Valašsku

Z okresů je na tom nejhůře Uherskohradišťsko s hodnotou 1795 osob na 100 000 obyvatel, následováno okresem Kroměříž s hodnotou 1751 osob na 100 000 obyvatel. Nejméně nemocných eviduje okres Vsetín: 1141 případů na 100 000 obyvatel.

„Evidujeme jeden závažný průběh chřipky,“ dodala Ševčíková, podle které hodnoty odpovídají sezonnímu období.

Krajská nemocnice Tomáše Baťi
Ve zlínské nemocnici návštěvy zatím povoleny, v Kroměříži od čtvrtka s omezením

Vzhledem k významnému nárůstu akutních respiračních onemocnění v okresu Kroměříž, přistoupila nemocnice od čtvrtka 7. prosince 2023 k omezení návštěv hospitalizovaných pacientů.

„Omezení se týká všech stanicích lůžkových oddělení,“ informovala mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Slaměnová. Před samotnou návštěvou nemocnice doporučuje poradit se s ošetřujícími lékaři.

Zoo Zlín chystá stavbu záchranného centra pro lvy. Bude první svého druhu v Česku.
Zoo Zlín chystá první záchranné centrum lvů v ČR. I kvůli tragédii z Valašska

Ke stejnému kroku přistoupila o den později i Uherskohradišťská nemocnice. Navštívit své hospitalizované příbuzné a známé bude možné za dodržení následujících podmínek: maximálně 2 osoby u pacienta, doba návštěvy 20 minut, použití respirátoru.

„Omezení návštěv vstupuje v platnost dnešním dnem až do odvolání. K rozhodnutí přistoupilo vedení nemocnice z důvodu navýšení počtu případů respiračních onemocnění v populaci,“ přiblížila aktuální situaci Jitka Bílková, náměstkyně pro nelékařské zdravotnictví a kvalitu.

Domov seniorů Hvězda ve Zlíně, 1. prosince 2023
Senioři z domova Hvězda se postupně stěhují

„Zaznamenali jsme zatím mírný nárůst pacientů s covidem, převážně se jedná o pacienty plicního oddělení, částečně i na interním oddělení. Téměř všichni mají více onemocnění, jejichž průběh covid zhoršil a proto byli hospitalizováni,“ sdělila mluvčí KNTB Dana Lipovská.

A stejnou odpověď jsme dostali i ze Vsetínské nemocnice. I když se podle mluvčí Lenky Plačkové situace může rychle změnit.

Když přijdete, tak s respirátorem, zní z nemocnic

Z důvodu nárůstu respiračních infekcí v populaci a s tím spojeného rizika vzniku a šíření těchto infekcí mezi pacienty i personálem doporučuje a žádají návštěvníky nemocnice napříč krajem, aby při vstupu a při pobytu ve všech vnitřních prostorách nemocnice čekárnách ambulancí používali respirátory.

„Před návštěvou hospitalizovaného pacienta by měli lidé důkladně zvážit svůj zdravotní stav. Pokud jsou nachlazení nebo nemocní, měli by svou návštěvu odložit. Jakékoliv respirační onemocnění může stav hospitalizovaného pacienta zhoršit,“ dodává Lipovská.

Nepodceňujte vitamíny

V rámci prevence doporučují lékaři i hygienici zvýšit přísun vitamínů ve formě ovoce a zeleniny, otužování, dále vyhýbat se místům s větší koncentrací osob, jako jsou kina, divadla, veřejné dopravní prostředky.

Také nezdravit se podáváním ruky a líbáním, nepůjčovat si od ostatních mobilní telefony, sklenice, příbory. Důležité je pravidelné mytí rukou, protože viry se nacházejí na površích různých předmětů.