Partneři zatím hovoří o obecných prioritách. Počty radních ani jmenovité obsazení dosud neprozradili.

Vzájemnou spolupráci zveřejnilo pět stran v neděli večer. Od té doby měli její zástupci několik jednání, která prozatím vyústila v základní osnovu programového prohlášení. Dokončit stavbu silnice I/49 v místní části Malenovice a napojit ji na obchvat R55, rozvíjet sociální oblast, vyvážit podporu kultury a sportu, otevřít a zpřístupnit radnici občanům, změnit systém veřejných zakázek a zpříjemnit život občanům.

Co konkrétně se za obecnými hesly skrývá? To zatím budoucí členové městské rady nesdělili. „Jednoznačnou prioritou je pro koalici doprava, konkrétně pomoc při výkupu pozemků v Malenovicích. K obecným okruhům však jednotlivé body říkat zatím nebudeme, protože by se vypíchly jen některé,“ vysvětlila dvojka TOP 09 a STAN Aleš Dufek.

Představitelé stran tvořící budoucí koalici si tedy na středeční tiskové konferenci pouze pochválili, že při jednáních docházejí ke vzácné shodě. „Diskuse jsou konstruktivní a nesou se v příjemné atmosféře,“ uvedla představitelka hnutí M. O. R. za Morální Očistu Radnice Eva Štauderová.

Na žádný sporný bod, který by byl důvodem odstoupení některé ze stran z koalice, prý partneři dosud nenarazili. Již zmíněné hlavní pilíře programu plánují rozpracovat a doplnit o další okruhy.

Povolební jednání o koalici ve Zlíně

Současně poznamenali, že chystají komplexní analýzu na zlínské radnici. „Výměna politické reprezentace neznamená automatickou výměnu úředníků magistrátu. Chceme však zjistit, v jakém stavu přebíráme svěřený majetek. Personální zemětřesení bez tohoto kroku nechystáme,“ ujistil Dufek. O konkrétních pozicích tajemníka či zástupců v městských společnostech hovořit nechtěl.

„Nejprve se bavíme o programu, personálie přijdou na řadu až poté,“ podotkl Dufek s tím, že osobní názor nebude na veřejnosti prezentovat. „Mohu jen říct, že splníme předvolební sliby,“ dodal.

Podle Evy Štauderové bude koalice pracovat na smlouvě možná ještě celé dva týdny, než se nové zastupitelstvo sejde. Rozdělení pozice radních by však mohla vědět už za několik dní.„Mandáty si rozdělíme proporcionálně,“ přiblížil Dufek. Jednou z variant je prý rozložení podle volebního výsledku v poměru 4, 3, 2, 1, 1. Primátorem se má stát lídr vítězné strany Miroslav Adámek.

Koalice bude mít v zastupitelstvu celkem pětadvacet mandátů. Opozicí jí bude ČSSD se sedmi křesly, ODS s šesti a komunisté se třemi zástupci v zastupitelstvu.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.