Dílo zlínského designéra a galeristy Luďka Pavézky nyní vystřídaly lavičky společnosti mmcité z nedalekých Bílovic.

„Nové lavičky jsou z tropického dřeva dabema a zapadají do jednotného systému městského mobiliáře. Důvodem výměny byl havarijní stav původních laviček," vysvětlil Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínského magistrátu.

Většina laviček bude zlikvidována. Zachová se pouze několik kusů.

„Dva kusy starých laviček město darovalo krajské galerii a jeden nebo dva také designérovi panu Pavézkovi, který je jedním z autorů těchto drátěných laviček," připomněl mluvčí radnice.

Drátěné lavičky měly i zajímavou historii svého vzniku. V 80. letech byly možnosti výroby omezené. Nakonec lavičky pro zlínský park vznikaly v JZD Ublo, kde uměli vyrobit na lavičku rošt. Konstrukci zase vyráběli topenáři v Kuřimi.

„V roce 1981 jsem dokončil vysokou školu. V roce 1982 začaly úpravy celého parku, podobně jako dnes. Byl jsem také žákem profesora Crháka, to byl mimo jiné i architekt. Napadlo nás, že bychom pro tehdejší Gottwaldov mohli vymyslet atypické lavičky s využitím nejmodernější technologie, která v té době byla k dispozici," zavzpomínal designér na dobu vzniku legendárních laviček.

Ty ostatně nezdobily jen veřejný prostor ve Zlíně. S lavičkami Luďka Pavézky se bylo možné setkat na nádražích v dalších desítkách českých měst. „Sedí se mi tu dobře. Věřím, že v době vzniku mohly být původní lavičky zajímavé, ale teď už jim kolikrát trčely dráty a hrozilo třeba roztrhnutí," říká Martin Pokorný.

Je ale pravda, že si ty oranžové lavičky pamatuji odjakživa," dodal.

Marta Kratochvílová chodí parkem do města denně, a tak si tam vždycky odpočine. „Snad nové lavičky dlouho vydrží. Vidím, že jsou sice nové, ale obyvatele má pořád stejné," pravila seniorka při pohledu na známou partičku, která obsadila lavičky nejblíže podchodu u nádraží.