Hlavním tématem letošního ročníku bude animace. Návštěvníci se budou moci setkat se světovými špičkami filmového průmyslu, zhlédnout téměř devadesát snímků ze všech koutů světa a v tvůrčích laboratořích si vyzkoušet i mnoho praktických věcí. Zájemci si mohou pohrát s plastelínou.

O technikách animace přijedou povyprávět fundovaní odborníci, například Loyd Pryce a Ian Witlock ze studia Aardman, kde vznikají známé příběhy Wallace a Gromita. „Pod jejich vedením si v jednom z workshopů budou moci návštěvníci vyzkoušet plastelínovou animační techniku,“ uvedla manažerka projektu Barbora Szolonyová. Dalším z hlavních hostů Zlínského psa bude animátor filmového hitu Auta a dlouholetý spolupracovník studia Pixar Andy Schmidt.

„Zajímavý bude i workshop pod vedením filmaře a producenta z Broadwaye Briana Savelsona. Zájemcům například prozradí, jak se spolupracuje s takovými hvězdami, jako je Natalie Portman, Meryl Streep nebo třeba Ben Stiler,“ řekla Szolonyová s tím, že se festivalu zúčastní také jeden z neuznávanějších světových grafiků Nico Stumpo, který má za sebou například dráhu v MTV nebo ve značkách Nike, Lexus či Heineken. Hosté z tuzemska zasvětí návštěvníky například do tajů dabingu nebo filmové hudby.

Do soutěže se letos přihlásilo více než dvě stě soutěžních studentských snímků. „ O psí ceny se utká třiašedesát těch nejlepších, a to v kategorii animovaný, hraný, dokumentární film a film nové formy,“ upřesnila Szolonyová. Všechny snímky budou k vidění v Masters of Rock Café. „Vítěze vyhlásíme na galavečeru ve Velryba Music Baru 2. června,“ řekla.

Přehlídku zpestří koncerty i volejbal

V doprovodném programu čeká návštěvníky řada soutěží, například volejbalový turnaj nebo klání ve stolním fotbálku. Konat se bude i několik koncertů a divadelních představení. „Za zmínku stojí například vystoupení Slováckého divadla Rychlé šípy nebo koncert kapely Květy, která získala letos Anděla v žánru Alternativní a nezávislá scéna. Předposlední den festivalu, příští sobotu, se organizátoři rozhodli věnovat podpoře čtyřnohých kamarádů. „Pejskové předvedou svůj hvězdný talent a nejlepšímu hafanovi možná soška Psoskar pomůže k nové filmové roli,“ řekla Szolonyová. Zlínského psa jako samostatnou doprovodnou akci 47. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež organizuje Filmová škola Zlín a společnost Filmfest.