Podchod se však stane nechtěnou raritou. Město opraví vše, až na malé obchůdky. Ty zůstanou zachované v původní podobě. Radnice totiž nenašla společnou řeč s jejich majiteli.

„Technická příprava rekonstrukce trvala od jara 2011. Bylo to jednak kvůli složitosti této akce, tak i kvůli zákonu o veřejných zakázkách. Také jednání s majiteli obchodních prostor nebylo jednoduché a bohužel se ani nepodařilo vyjednat kompromis," sdělil Jiří Kadeřábek, náměstek zlínského primátora.

Jádro problému je v tom, že obchody jako takové jsou v soukromých rukou, ovšem na pozemcích v majetku města. Smlouva z počátku „divokých" devadesátých let sice už dnes neodpovídá běžným zvyklostem, je však stále platná, a to až do roku 2042. Poslední společné jednání s obchodníky probíhalo před rokem. Dopadlo krachem. Možná i kvůli nejednotnosti jednotlivých obchodníků.

Zatímco někteří by na opravy přistoupili, jiní chtěli vše nechat tak, jak to je. Mezi další požadavky patřilo i odškodnění za ztrátu tržeb. Obchodníkům se také nelíbilo bourání stávajících příček.

„Přišli prostě s tím, že nám zbourají náš majetek a do nového půjdeme jako nájemci. Uvítala bych jiné varianty přestavby. Jestli to chtějí krásnější a zároveň chtějí šetřit peníze obyvatel Zlína, tak se mohly jen opravit výlohy. Architekt by si s tím jistě poradil," argumentovala například majitelka trafiky Pavla Kadlčková.

Podle města však nastal největší problém před podpisem smlouvy. „Obchodníci si totiž najali advokáta, který ve smlouvě řešil i co by kdyby. Za každou neovlivnitelnou událost hrozily městu milionové sankce," doplnil Aleš Dufek, náměstek primátora.

Milionové sankce by městu hrozily například při zatopení podchodu při bleskových povodních. „Město by muselo platit i za události, které neovlivní. Na to nešlo přistoupit," doplnil Zdeněk Dvořák, mluvčí magistrátu.

Práce, které potrvají do první poloviny roku 2014, si vyžádají i značné demolice. Dojde k odstranění nadzemních objektů na náměstí Práce. Počítá se s novým výtahem, modernizací některých vnitřních prostor či s opravou veřejných toalet. „V podchodu bude nové osvětlení, kamerový systém a opraví se technické zázemí," připomněl náměstek Kadeřábek.

Oslovení obyvatelé nad konečným řešením kroutí hlavou. „Chápu, že město nemůže přistoupit na vše, co si kdo řekne, ale bude to teda dobrý paskvil. Snad ještě obchodníci a zástupci města najdou společnou řeč," přeje si Martina Jurčíková. Město je ochotné se podle náměstka s obchodníky ještě o změně bavit.

Odhady předpokládaly rozpočet 68 mil. Kč. Rekonstrukce se však vysoutěžila za částku 42 mil. Kč. Podchod si stavební firma převezme 16. září.