Nadpraporčík Miroslav Slavík ze zlínského integrovaného operačního střediska byl jedním z třiasedmdesáti nominovaných na toto prestižní ocenění, které se letos vyhlašovalo již podvacáté.

Smyslem celého projektu „Zlatý záchranářský kříž“ je vyzdvihnout výjimečné či profesionálně zvládnuté zásahy policistů, hasičů, zdravotníků nebo vojáků, ale také laiků z řad veřejnosti.

Nadpraporčík Slavík v lednu loňského roku přijal telefonické oznámení od muže, který uvedl, že usnul v kontejneru na papír, a to někde v Kroměříži na blíže neurčeném místě. Zároveň uvedl, že se momentálně nachází uvnitř popelářského vozu, ve kterém již začal proces lisování.

Oceněný policista dokázal situaci rychle vyhodnotit a za využití svých zkušeností, místní a osobní znalostí v krátkém časovém úseku zjistil název firmy, místo události a aktuální polohu popelářského vozu.

Poté vyrozuměl kompetentní osobu, prostřednictvím které bylo lisování papíru zastaveno. Díky pohotové reakci a profesionálnímu přístupu nadpraporčíka Slavíka se tato událost obešla bez ztráty lidského života.