„Reprezentace mě vždy fascinovala. Měl jsem velmi rád týmové soutěže, navíc jsem byl zejména v Davisově poháru úspěšný. Už samotný postup na olympiádu byl pro mě vždy obrovský úspěch a s odstupem času jsem za to strašně rád," přiznává 41letý zlínský tenisový odchovanec Jiří Novák, jenž se představil v Atlantě (1996), Sydney (2000) a Aténách (2004).

„Olympiáda je vždy něco mimořádného a zvláštního. Nezapomenu na bydlení v olympijské vesnici s ostatními špičkovými sportovci. Velký zážitek bylo podívat se i na další sporty," doplnil Novák, v minulosti pátý hráč světa, jenž aktuálně trénuje v Prostějově.

Na kterou z olympiád nejraději vzpomínáte?
Bohužel výsledkově všechny tři nedopadly podle mých představ, vždy jsem se se soutěží v singlu loučil v prvním, maximálně druhém kole, jen v Atlantě jsem s Danielem Vackem ve čtyřhře jednou uhrál čtvrtfinále. Z olympiády se počítá jen medaile. Nechci si dělat alibi, ale pro mě už bylo úspěchem se na ně dostat. I tak mám na všechny super vzpomínky.

Letošní hry v Riu jsou zejména v tenise poznamenány celou řadou omluvenek. Jak se na to vy jako milovník reprezentace díváte?
Je to špatně a je to škoda. Nevím, co k tomu říci, je to otázka priorit. Bohužel se vše ubírá hrozně komerční cestou. Když se člověk na to pořádně podívá, omluvenky přichází jen z tenisu a golfu, ze dvou nejlépe placených sportů. Všichni se vymlouvají na virus Zika, no nevím. Sice nejsem doktor a nechci situaci podceňovat, ale když tam jedou všichni další špičkoví sportovci, tak z pohledu fanouška tenisu je to hodně smutné.

Je to něco jiného, než bylo dříve. Současným hráčům vadí, že se nehraje o body a prize money. Ale o tom není olympiáda! Paradoxně když uděláte medaili, tak ty finance přijdou formou odměn jednotlivých výprav, navíc by se pak na to navalilo neskutečné množství reklamních smluv, čímž by vydělali obrovský balík peněz.

Máte vůbec chuť a budete sledovat tenis a golf?
Ale to ano! To zase naopak se otevírá cesta jiným hráčům, ať udělají medaili outsideři, když ji ti nejlepší nechtějí. V tom je olympiáda krásná, že zde v systému na dva vítězné sety může kdokoliv vyhrát. Na tři bych skoro věděl, kdo turnaj ovládne, ale nyní nebude o překvápka nouze. Čekám otevřený turnaj.

Máte favorita? Uspějí naši?
Po prvním překvápku a vyřazení Djokoviče mezi chlapy asi Murryho. Ale do finále je ještě dlouhá cesta. Mezi ženami věřím našim děvčatům, mohou zde udělat výsledek. Máme tam kvalitní hráčky, jako jsou Kvitová, Šafářová a další. Zde věřím, že něco cinkne. (úsměv)

Které sporty během olympiády nejraději sledujete?
Když jsem byl v dějišti her, tak jsem něco viděl, ale neměl jsem moc času chodit po sportovištích a vybírat si. Kromě atletiky se velmi rád podívám i na netradiční sporty, které tolik prostoru v televizi nedostávají, vodní sporty, řecko-římské zápasy, judo, lukostřelbu, trap. Olympiáda je přehlídkou téměř všech sportů.

V době her se vaši synové intenzivněji zajímají o vaši olympijskou historii, je olympiáda častějším rodinným tématem? Sní o tom se dostat na hry?
To nevím, zase tak žhavé to u nás není. Bereme to normálně. (úsměv)

Všechny vaše děti se potatily a intenzivně se věnují tenisu. Máte radost?
Samozřejmě, líbí se mi, že dělají sport, který jsem celý život dělal, ale nějak více to opět neřešíme, jsem rád, že mají sportovní aktivitu. Vše je stejně v jejich rukou, jestli budou chtít hrát dobře, tak mohou, záleží na píli a talentu. Já jsem kdykoliv připraven pomoci a poradit.

Jak moc jsou pro vás emotivní návraty z Prostějova do Zlína?
Nezapomenu na rodné město a klub, který jsem navíc osobně v rámci „akce Z" pomáhal budovat. Když jsem byl malý, navozil jsem se tady hromadu koleček, na elektrárně, pak na Januštici. Všechny lidi včetně předsedy, trenérů a rekreantů moc dobře znám, rád se s nimi pozdravím a zavzpomínám.

Jak vás zasáhla informace, že váš klub téměř smetla velká voda? Poznal jste to tady?
Když jsem viděl fotky, téměř jsem to tady nepoznával. Je to velká komplikace, ale s přírodními živly se musí někdy bojovat. Tentokrát jsem po příjezdu kolečka v rámci akce Z nevyfasoval. (smích)