„Dorazili zástupci osmatřiceti škol z celého kraje i ze Slovenska. Soutěžící šestičlenná družstva dětí povzbuzovalo na šestnáct set jejich spolužáků,“ sdělil ředitel klání Přemek Elšík. Soutěže byly různého charakteru. Například první organizátoři nazvali Zpátečníci, protože děti v ní mimo jiné pozpátku utíkaly a dělaly kotouly vzad.

Zápolení se osobně účastnil i jedenáctiletý Jakub Zahnaš z holešovské 3. základní školy. „Nejvíc se mi líbilo, jak jsme kutáleli pneumatiky. Užívám si to, ale myslím, že nezvítězíme,“ svěřil se chlapec.

Druhou disciplínu pořadatelé nazvali Utíkej, Káčo, utíkej, třetí Florbalová dráha se zrakovým omezením a poslední Já za tebe, ty za mne. Při druhé disciplíně tak děti například kutálely pneumatiky, při třetí trefovaly do branky míček hokejbalovou holí se zavázanýma očima.

„Některá soutěž je totiž vždy zaměřena na vcítění se do role zdravotně handicapovaných. Ti se pravidelně části programu také účastní, letos mládeži předvedli vozíčkáři svou verzi florbalu,“ podotkl ředitel Elšík.

Celkově nakonec zvítězil tým Základní školy Gabry a Málinky ze Štítné nad Vláří, druhé místo obsadila ZŠ UNESCO Uherské Hradiště a na třetí příčce se umístili žáci ZŠ J. A. Komenského z Púchova.

„Vítězové získali poháry, ale drobné věcné ceny se našly pro všechny účastníky. Odměnili jsme také nejlépe fandící publikum, za které jsme po těžkém rozhodování označili žáky z Bojkovic,“ doplnil Elšík.

Mezi jednotlivými soutěžemi se vrstevníkům představily děti z některých škol také kulturním programem. Například děvčata z Horní Lidče na Vsetínsku předvedla vystoupení aerobiku, další žáci hip-hop. Děti také zazpívaly s kytarou písničku nazvanou trefně Vorvani.