„Řešení negativního vlivu kouření je vzhledem k stávající právní úpravě složité. Jednoznačně nedovoluje ochránit nekuřáky před účinky pasivního kouření,“ uvedla vedoucí odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková. Zákon sice nařizuje majitelům vyhradit prostory pro kuřáky, ty ale nemusejí být odděleny stavebně. Cigaretový kouř se tak volně šíří prostorem.

K prozatím poslednímu střetům kuřáků s nekuřáky došlo ve Zlíně v obchodním centru na Čepkově a v obchodním středisku Centro v Malenovicích. „Oba případy se týkaly obtěžování návštěvníků cigaretovým kouřem z kaváren umístěných v obchodní ulici. V Čepkově byl podnět podán zejména v souvislosti s umístěním dětských atrakcí v blízkosti kuřáckého prostředí kavárny,“ informovala Sedláčková.

V nákupním centru po upozornění posunuli dětské atrakce přibližně o tři metry dál. Nakupující zde ale stále procházejí zakouřeným prostorem. „Určitě mi to vadí. Hlavně kvůli dceři,“ posteskla si Marcela Lorencová ze Zlína.Provozovatel kavárny Tomáš Míček se ale bránil. „Tady čekají nervózní chlapi na manželky. Kdybychom jim zakázali kouřit, tak nás sežerou a půjdou nakupovat jinam,“ řekl.

V Čepkově i v Malenovicích provozovatelé obou kaváren předložili plány klimatizace, která je podle současného zákona dostačující.

Martin Lavay