„Není to obyčejná chřipka. Čtyři nebo pět dnů jsem byl absolutně nepoužitelný, unavený, a to jsem trénovaný sportovec. Lidé by se měli chovat obezřetně, dodržovat předepsaná nařízení, hlídat si příznaky,“ oznámil pro oficiální stránky klubu kapitán týmu Tomáš Žižka.

Jedenačtyřicetiletý letý obránce, který letos do extraligového kolotoče zatím nezasáhl vinou rekonvalesence po operaci bicepsové šlachy v rameni, nebyl jediným Beranem, jenž se této akce zúčastnil. Zlínský klub zastupovalo 16 členů.

„Měl jsem těžký průběh, nebylo to jednoduché, a už vůbec ne příjemné. Přeji si, abychom já i spoluhráči měli v krevní plazmě potřebné protilátky, a mohli tak pomoci pacientům, kteří ji budou potřebovat,“ věří útočník Beranů Pavel Kubiš.

Jak by měla krevní plazma přesně pomoci?

Vše vysvětluje primářka hematologicko-transfuzního oddělení zlínské nemocnice Jana Pelková.

„Protilátky obsažené v rekonvalescentní plazmě působí tak, že jsou schopny obalit virus způsobující onemocnění a zničit ho. Důležité je, aby je dostal pacient hned v počáteční fázi nemoci, kdy viru není v organismu tolik. Byť jde o způsob léčby, který je ještě v počátcích, je na celém světe zdokumentováno mnoho případů, kdy rekonvalescentní plazma přispěla k záchraně životů pacientů,“ nechala se slyšet Pelková.

Jestli se členové Beranů skutečně dostaví na odběr plazmy, se rozhodne až během následujícího týdne. Jejich zájem však oddělení potěšil už nyní.

„Jsme velmi vděční za to, jak se hokejový klub k naší prosbě postavil. Z jeho řad můžou vzejít dárci tolik potřebné rekonvalescentní plazmy. Věříme také, že příklad hokejistů k nám přivede k odběrům další lidi, kteří se z onemocnění COVID-19 uzdravili,“ dodává Jana Pelková.

Ideálními dárci rekonvalescentní plazmy jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Veškeré potřebné informace lze získat na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687.