„Máme v plánu umýt celkem devět set třicet kontejnerů. Mytí jednoho vychází kolem stokoruny,“ vysvětlil Zdeněk Šperka z Technických služeb Zlín.

K této částce se navíc musejí přičíst příjezdové kilometry a uložení odpadu na skládce v Suchém dole. Pracovníci nejdříve vysypou odpad a nádobu pak nechají umýt ve speciálním čisticím voze, který mají zapůjčený z Uherského Brodu.

„Vyplachujeme teď černé kontejnery na směsný odpad. Jde o vnitřní mytí a dezinfekci. Barevné nádoby na tříděný odpad čistíme vlastními prostředky,“ přiblížil Šperka.

Popelnice se ve Zlíně čistí každý rok, letos už potřetí. Popeláři tak mají práci navíc, ale nestěžují si.

„Dnes jsem tady první den a hned jsem chytl čištění popelnic. Ale to je jedno,“ usmál se důchodce. Také sedmadvacetiletý Erik, který pracuje u technických služeb pátý měsíc, se tvářil spokojeně: „Baví mě to. I když mi občas vadí smrad a špína. Do popelnic se ale radši vůbec nedívám.“

Technické služby upozorňují na neohleduplné občany, kteří svými zaparkovanými auty znemožňují přístup k popelnicím. Nejenže tak brání odvozu odpadu, ale také se zablokované nádoby nemohou vyčistit.

„Nejhorší je to na Jižních Svazích, kde odvážíme odpad třikrát týdně. Jinak se to trochu zlepšilo. Kde jsou zákazy stání, pokutuje řidiče městská policie,“ uzavřel Zdeněk Šperka.

(sma)