Přestože se výstava zaměřila na uplynulých pět let Ateliéru, podstatnou část věnovala i svým začátkům od založení v roce 1999. Výukou Ateliér navazuje na dlouholetou tradici sahající až do třicátých let minulého století, kdy byla založena tehdejší Škola umění společnosti Baťa.

V současné době se absolventi a zaměstnanci Ateliéru snaží reagovat na žádané trendy.

„Design musí reagovat vždy na to, co je potřeba. Snaží se například najít odpovědi na otázky ekologické, nebo na nové technologie,“ řekl kurátor výstavy Vít Jakubíček.

Pexeso i lázeňské hrníčky

Úspěšné jsou projekty Ateliéru posledních pár let takřka každoročně. V roce 2015 získali autoři hlavní cenu Grand Prix z Design Weeku v Tokiu se svým projektem Pairs in Squares (Páry ve čtvercích, pozn. red.) v podobě interaktivního pexesa symbolizujícího každodenní pomůcky české kuchyně.

O rok později se dočkal Ateliér dalšího úspěchu, a to s projektem Cucej, ve kterém se absolventi pokusili dát nový vzhled lázeňským hrníčkům.

Dalším projektem je Ne-Ro z roku 2018. V tom se studenti za pomoci moderních technologií, například 3D tiskáren, snažili nalézt způsob, jak využít odpadní materiál z těžby břidlice. To se jim nakonec povedlo spojením odpadních látek s vodním sklem.

Tak vznikla série produktů pro domácí pěstování, chovatelství či uskladnění potravin právě z tohoto materiálu. Odborná komise Design Weeku v Miláně projekt nominovala mezi nejlepší výstavní expozice této světové přehlídky.

Nejnovější projekt s názvem Alchymisti představuje sérii nábytku. Ten má jako předlohu manýrismus 16. století a pracuje s prvkem ohnutých trubek.

„Cílem bylo, aby projekt navozoval luxusní, honosný dojem, ale bez toho, abychom se vraceli k historizujícím prvkům,“ dodal Jakubíček.

Spolupráce s firmami

Představitelé Ateliéru kladou důraz na samostatnost a úspěšnost absolventů i rozmanitý záběr projektů.

„Absolventi bývají obsazeni u nás i v zahraničí a zvládají širokou škálu nejrůznějších výzev od nábytku, přes spotřebiče, až po větší součástky,“ podotknul vedoucí ateliéru Martin Surman.

JAKUB PELČÁK