Neznámá paní, které bych chtěla moc poděkovat, ji pak předala řidiči trolejbusu a ještě toho dne jsem si tak věci vyzvedla na dopravním podniku,“ sdělila žena.

Celkem se ztracené nebo zapomenuté věci ročně vrátí stovkám lidí.

Například Dopravní společnost Zlín Otrokovice (DSZO) eviduje jen za tento rok přibližně šest set nalezených věcí. „Asi třetinu si vyzvedli během několika dnů majitelé. Ti často vystoupí z trolejbusu a hned se pomocí našeho dispečinku shánějí po ztracené věci,“ uvedl vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek.

Nacházejí se podle něj různé věci, deštníky, mobily, batohy i peněženky. „Někdy ale pomocí dispečinku sháníme na našich linkách malé děti, které se v trolejbuse ztratili rodičům, nebo i některé občany se zhoršenou orientační schopností,“ uvedl Nosálek.

To ale bývá spíše výjimkou. Pokud na linkách najdou nějaké věci podléhající brzké zkáze, mohou je vyhodit. Když však věc je ještě dále použitelná a majitelé se nehlásí, po týdnu je pracovníci DSZO odvážejí na magistrát. Tak to dělají i městští strážníci.

„K odevzdávání nálezů slouží městské informační středisko na radnici, kam posíláme i lidi, kteří něco našli. Co se týče kupříkladu nalezených občanských průkazů, ty se předáváme na příslušný odbor magistrátu,“ uvedla mluvčí strážníků Šárka Škubalová.

Pracovníci městského informačního centra tak přijímají nejrůznější věci. „Jejich seznam je na webových stránkách radnice. Za letošek nám předali přes tři sta sedmdesát nálezů pracovníci DSZO. Věci od ostatních dopravců, občanů a strážníků je asi padesát,“ uvedl pracovník centra, který má správu nálezů na starost Antonín Bradáč. Za nejkurióznější považuje zřejmě nález kočárku.

„Nikdo se k němu nehlásí, přestože je velice zachovalý. Letos se také našlo už asi deset jízdních kol, jejich stav ale většinou není nejlepší,“ doplnil.

Nalezené peníze putují do sejfu, ostatní věci musí uskladnit. „Pokud si je nikdo nevyzvedne stávají se majetkem města. Ty cenné se snažíme prodat, zbytek musíme vyhodit,“ doplnil Bradáč.