„Je to bič na klamavou reklamu, která je založená na nepravdivých tvrzeních o vlastnostech krémů a kosmetických procedur," tvrdí mediální zástupkyně týmu Lucie Trubelíková. Reklamní sdělení často budí dojem, že zákazníci již po jedné aplikaci „zázračně" omládnou.
Zatímco odborníci se propagačním trikům smějí, oklamaným klientkám často zbývají oči pro pláč a prázdná peněženka.
Firmy musí doložit účinnost kosmetiky
Díky nové vyhlášce EU musí výrobci kosmetiky doložit, že jejich výrobky jsou prokazatelně účinné.
„Vyvinuli jsme a ověřili metodiku, jejímž principem je třírozměrné skenování reliéfu kůže. Díky němu je možné s vysokou přesností měřit změnu hloubky či objemu vrásek. Metodiku jsme testovali na ženách různého věku od 30 let do 60 let," vysvětlil šéf výzkumu Rahula Janiš z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Na dané téma byla vypracována diplomová práce, která získala ocenění Kosmetickou společností ČR.
„Výsledky práce, jejíž autorkou je absolventka fakulty technologické Andrea Zapletalová, byly prezentovány na Mezinárodní kosmetologické konferenci v Luhačovicích. Tam vzbudila zaslouženou pozornost a zájem firem z oboru," popsal odborník Rahula Janiš.
Podle jeho slov jsou zákazníci ve snaze omládnout ochotni utratit nekřesťanské peníze a výsledek je přitom nulový.
„Řada reklamních sdělení vychází ze srovnávací fotodokumentace před a po zákroku. Ta může být často zavádějící díky možnostem počítačových úprav. Ze stařenky takto sice krasavici uděláte, ale co realita? Těší mě, že naší prací přispějeme ke snížení počtu zklamaných zákazníků.
Na druhé straně to je voda na mlýn kosmetickým firmám, které produkují kvalitní, účinné výrobky. A snad dojde i k zániku nesmyslných reklamních blábolů o nadpřirozených schopnostech kosmetiky," uzavřel s úsměvem Rahula Janiš. (hed)