Vozidlo Volkswagen ID.4 GTX bude sloužit coby lékařský vůz v systému rendez-vous, kdy lékař vyjíždí k pacientům. Zlínští záchranáři dostali elektromobil do zápůjčky díky spolupráci se zlínskou společností, která je autorizovaným prodejcem Volkswagen. 

Jízdní vlastnosti, dojezd a výbavu vozu jako první vyzkouší řidiči výjezdové základny ve Zlíně. Postupně by elektromobil měli využít i další řidiči výjezdových základen v Otrokovicích, Slavičíně, Kroměříži a Uherském Hradišti.

"Základní zadání pro naše řidiče je: otestujte, vyzkoušejte a dávejte nám zpětnou vazbu, informace, návrhy, náměty, které poslouží k tomu, aby byl efektivním způsobem směřován další vývoj," uvedl ředitel. Podle něj je možné, že za několik let bude na některých výjezdových základnách využívání elektromobilů běžné. 

"Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje bude jedinou zdravotnickou záchrannou službou v České republice, která bude v rámci poskytování přednemocniční neodkladné péče využívat automobil poháněný čistě elektrickou energií. Cílem projektu je zjistit, zda a za jakých podmínek by bylo možné v budoucnu zařadit elektromobily do vozového parku ZZS ZK nastálo," uvedl mluvčí krajských záchranářů Jakub Omelka. 

Elektromobil bude jezdit ve dne, v noci se bude dobíjet v garážích výjezdové základny.

"Nabíjení ID.4 GTX probíhá kabelem s koncovkou na 380 V, na což jsou výjezdové základny připraveny. Nebylo tedy potřeba podniknout žádné stavební či jiné úpravy," uvedl mluvčí.

Dojezd elektromobilu na jedno nabití se pohybuje mezi 340 a 480 kilometry. Vůz má pohon všech kol.