„Proces byl pozastaven. To tedy znamená, že Zlín teď nemá čtyřicet milionů z požadované dotace. A to až do ukončení auditu, což může trvat i přes rok,“ vysvětlil náměstek primátora Bedřich Lansfeld.

Podle bývalé primátorky Ireny Ondrové je postup ÚHOS standardní. „Mají na to právo a je to naprosto legitimní a v pořádku. Všechny peníze z takto velkých dotací jsou kontrolovány,“ sdělila Ondrová.

Druhým velkým propadem v očekávaných zlínských financích je inkaso daňových příjmů, kde oproti původnímu odhadu chybí šestnáct milionů.
„Je zde zásadní rozdíl u daně z přidané hodnoty a daně z příjmu právnických osob. Dohromady šest, respektive pět milionů korun,“ upřesnil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Z těchto důvodů se také radní dohodli na tom, že Zlín nebude od 1. července investovat do žádných nových projektů. „Ty projekty, které již mají finance přislíbeny, je dostanou. Ostatní investice do dalších projektů však musíme pozastavit,“ upozornil náměstek Lansfeld.

Kterých projektů se Zlíňané kvůli nedostatku peněz nedočkají, ale Landsfeld upřesnit nechtěl. Vzkázal však, že půjde především o investice do školství a dopravy. Šetřit se bude také na výdajích jednotlivých odborů.

„Samotný chod města není nijak ohrožen. Nebudeme ani propouštět zaměstnance úřadu či městské policie,“ ujistil Landsfeld. Finanční situací města se budou podle něj radní zabývat i na dalším zasedání.

Nad chybějícími šestapadesáti miliony kroutí hlavou také obyvatelé Zlína. „Rozumím tomu, že někdo prověřuje KC. Ten, kdo do něj dává peníze, chce určitě vědět, co se s nimi děje. Ale nechápu, jak může být rozdíl tolika milionů v daních. Buď to někdo špatně spočítal, nebo hodně lidí něco dluží,“ podivila se například Petra Málková ze Zlína.