Ti se zavázali k pomoci a otevřeli jednání na půdě parlamentu a dalších důležitých institucí. Poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se chystá vyjednávat na ministerstvu zemědělství.

„Již jsem poslala panu náměstkovi dopis, ve kterém žádám ministerstvo o spolupráci. V současné době očekávám odpověď,“ řekla Šojdrová. Jde jí především o to, aby se lépe organizovala ochranná opatření, která mají zabránit další katastrofě. Do popovodňových debat se aktivně zapojil také poslanec Josef Smýkal (ČSSD).

Zastupitele obcí čekají debaty s ministerstvy i komise v Kroměříži

„Pan poslanec vede jednání vícestranná,“ sdělil jeho asistent Marek Šindler. Podle něj už Smýkal kontaktoval Lesy České republiky, zemědělské organizace i krajský úřad. „Také jsme přeposlali záznam ze schůzky ve Zlobicích panu ministru Gandalovičovi,“ doplnil Šindler s tím, že očekávají brzkou reakci.

Představitelé zaplavených obcí se mezitím chystají na schůzi povodňové komise, která se má konat už zítra na kroměřížské radnici. Obce zde budou mít možnost zmínit se o svých problémech a společně pracovat na jejich řešení. Dokud se však jednání neuskuteční, žádné kroky podnikat nechtějí. „Zařídíme se teprve až podle výsledků schůzky,“ uvedl například starosta Pačlavic Pavel Čech.

Od středečního setkání si hodně slibuje také starostka Zlobic Romana Kozáková. „Přítomni by měli být i zástupci agrodružstev a ministerstva zemědělství. Jde o to, abychom se shodli na dalším společném postupu,“ vysvětlila starostka. Zlobice se domlouvají i s krajským úřadem, po kterém žádají finanční pomoc. „Jedná se zhruba o dvousettisícovou částku, která byla použita na odklízení nečistot,“ nastínila Kozáková. Obyvatelé Zlobic a místní části Bojanovice, kteří utrpěli újmu, už podle ní obdrželi menší finanční kompenzace od pojišťoven.