VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žlutavané vtipkovali: Budeme slavit, dokud bude starosta platit

Žlutava – Je pondělní večer a za horizontem nad Žlutavou zapadá slunce. Podél hlavní ulice se na několika místech procházejí lidé se psy a hlouček mladíků odchází z tréninku. Na první pohled možná naprosto všední večer na vesnici, něco je ovšem jinak. Zpoza obecní sokolovny se ozývá zpěv a alkohol teče proudem. Žlutava totiž před pár hodinami získala titul Vesnice roku Zlínského kraje.

29.5.2012 5
SDÍLEJ:

Obec roku Žlutava na Zlínsku. Starosta KolářFoto: DENÍK/Marek Houser

Oslavy se ve Vesnici roku kraje rozjely už večer po vyhlášení. Ty největší ale teprve budou

„Ráno jsem dojel do práce v pochmurné náladě, protože se na nás tlačí hodně úkolů. Při odjezdu do Zlína jsem vlastně ani moc nedoufal, že by se měl dostavil takový úspěch. Po vyhlášení ale vypukla velká radost," svěřil se starosta vítězné Žlutavy přímo ve své kanceláři, kde mu visí také cedule s nápisem „Udělena modrá stuha v anketě Vesnice roku Zlínského kraje za společenský život", kterou obec získala vloni.

„Výsledky jsme si vyslechli s místostarostou a ze Zlína jsme jeli zpátky. Den jsem měl opravdu pracovně náročný a tak jsem se dokonce ještě vracel ke stolu a vyřizoval důležité věci," dodává Kolář, který o vítězství bezprostředně informoval zastupitele. Ti se dověděli o úspěchu Žlutavy po telefonu, z SMS zpráv a elektronickou poštou.

„Jako první jsem ale volal své kolegyni z kanceláře, která byla v ten moment na úřadě sama," usmívá se Kolář.

Během dne se radostná informace šířila hlavně mezi obecními spolky.

Jedním z nich je například Sokol, jejichž energické členky se postaraly o zmiňovaný oslavný zpěv na nedaleké zahrádce. Ten se ještě zesílil po příchodu starosty a postupně se změnil také v potlesk.

„Obec to určitě posune kupředu. Už teď jsou tady nadšení lidé a věříme, že se to bude zlepšovat," řekla s nadějí jedna z mladých zpívajících Karla Hrabcová. Ta také v krátkých intervalech křičela mezi oslavující „Kdo je nejlepší?", načež všichni sborově a ještě hlasitěji odpovídali "Žlutava!".

„Jsme z toho nadšeni. Opravdu šťastní. My jsme tak trochu čekali třeba druhé místo, ale to první je fakt úžasné. Slavit budeme až do rána, dokud bude starosta platit," rozesmála se také Anna Skácelová.

Radost měla také knihovnice obce Romana Dudíková, která v hospůdce také slavila. Ženy tak měly opravdu velkou převahu. „Někdo to čekal, někdo tomu zase tolik nevěřil. Každopádně je to pro nás obrovský úspěch, protože jsme dost malá obec a konkurence byla velká. Vítězství je pro nás velká reklama," míní Dudíková, která se na tom, aby Žlutava hodnotící komisi oslnila, podílela také. „Knihovna byla jedním z míst, která je zajímala. Máme ji nově přestavěnou a rozšířenou, takže se jim určitě líbila," dodala žena, která seděla u stolu společně s dalšími dámami a také s místostarostou.

„Ještě se to určitě rozjede. Je sice pondělí, ale zvládneme to. Lidé mají navíc spoustu otázek, takže určitě posedíme a budeme si vykládat," dodal místostarosta Žlutavy Petr Mišurec.

Starosta Kolář ovšem dodal, že větší oslavy teprve nastanou.

„Tady v hospůdce si dáme přípitek, ale více budeme oslavovat ve čtvrtek na zastupitelstvu. Postupně a průběžně budeme také samozřejmě slavit s lidmi, kteří nemají v pondělí možnost se utrhnout z práce," vysvětlil starosta, který se přesně do takové situace dostal při projíždění obcí.

„Jardo, máme to! Vyhráli jsme!" volal starosta na muže na nedaleký dvorek. Ten vyšel na ulici, aby starostovi pogratuloval.

„Titul si určitě zasloužíme. Hlavně pan starosta na tom má svůj obrovský podíl. Jsem nadšený. Věřím, že to obci přinese minimálně popularitu," usmíval se Jaroslav Pekař, který ve vedení obce několik let působil, ale svou pozici musel opustit ze zdravotních důvodů. „Dal bych si na tu výhru rád i panáka slivovice, ale bohužel nemůžu," pokrčil rameny.

Starosta Kolář prozradil, že byl odhodlán Žlutavu do soutěže přihlásit už před dvěma lety. „Tenkrát mi to ale zastupitelé nedoporučovali," pousmál se.

Jak ovšem společně přiznali Kolář s místostarostou Mišurcem, postup do celorepublikového kola je také velkou zodpovědností a mimo velkou slávu také starostí.

„Kdybych řekl, že obavy nemáme, bylo by to špatné. Nesmíme usnout na vavřínech a musíme nadále bojovat. Loňský vítěz Komňa, která se probojovala až do evropského kola, nasadila laťku hodně vysoko," myslí si Kolář a souhlasí s ním také místostarosta, který večer také slavil.

„Bude to velice složité. Laťka je opravdu hodně vysoko a tak přímo od Komni a dalších finalistů čerpáme inspiraci a necháváme si radit. Máme se co učit, ale už teď můžu říci, že to, co jsme stihli předvést komisi v tomto kole, je asi dvacet procent z toho, co hodláme ukázat komisi republikové," vzkázal závěrem Mišurec.

Autor: Marek Houser

29.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Spořitelna na Jižních Svazích končí. Stěhuje se do areálu Svitu

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto

Klečůvka: „Sejdou se bezvadní lidé,“ těší se na punč na akci s Deníkem

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice ve Zlínském deníku

V tištěném středečním vydání Zlínského deníku budou fotky usměvavých dětí z prvních tříd ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Po roce opět přichází krásný čas Vánoc a s ním i tradiční GOSPELOVÉ VÁNOCE, které již od roku 2003 pořádá agentura Pragokoncert. Vůbec poprvé přijedou do České republiky DONNELL ELLY & UNITED VOICES (USA) a slibují úžasný kulturní zážitek. Gospelové Vánoce se ve Zlíně konají tento čtvrtek a vůbec poprvé se tento jedinečný koncert uskuteční v evangelickém kostele.

Přidají se už posedmé

Stejný den, stejný čas, stejné koledy. Pět zvolených koled zazní zítra na náměstí 3. května v Otrokovicích. Do 7. ročníku akce Česko zpívá koledy se i tentokrát město zapojí.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT