„Z roku 1560, tedy sto let před prvním dokladem o obci, je doložen název hory Žlutov i Žltov,“ sdělil dialektolog Josef Kolařík. Dodal, že není jasné, jestli název vesnice je vytvořený od vlastního jména Žlutov. Pak by totiž byl název odvozen příponou –ov a byla by to ves Žlutova.

Kolařík také nevylučuje myšlenku, že byl inspirovaný přídavným jménem žlutý. Zřejmá motivace pro výběr právě této barvy však podle něj již dnes není známá. Starosta Žlutavy Stanislav Kolář se přiklání k tomu, že je to odvozeno od bylin, které rostly v okolí vesnice. „Údajně je to podle žlutavých květin,“ řekl starosta.

Název obce Žlutava se během své historie zapisoval hned v několika podobách. Těmi byly třeba Zutowa, později Schuttow, Schottow, Zuttava, pak i Žlutavá anebo Žlutavy a Žutavy. Místo žlutý se dříve vyslovovalo žltý nebo zejména na Napajedelsku, Otrokovicku a okolí ZlínaMalenovic žutý. Podle dialektologa nelze také vyloučit, že se slovní skupina žlu a další podobné vyslovovaly bez l již v místě, odkud přišli obyvatelé obce. Ti totiž pocházejí z Valašska.

„Ať už je to s tajemstvím jména jakkoliv, osídlenci se v novém prostředí dobře naturalizovali a vybudovali pěknou vesnici, na jejíž rozvoj jsou právem hrdí,“ řekl Kolařík.

Doplnil rovněž, že příslušnost k Valašsku rádi připomínají mimo jiné tím, že poukazují na valašské prvky ve žlutavském kroji, ale také na valašské výrazy, které přetrvávají v jejich nářečí.

Žlutava ležící na nejzápadnějším okraji okresu Zlín má první doklad o své existenci z roku 1667. V současné době má přes tisíc obyvatel.

Veronika Vágnerová