Ta společně s obcí Bělov uspořádala nejen pro své, ale i přespolní první ročník Josefovského turnaje v mariáši. O koruny si přišli zahrát nejen muži, ale dokonce i jedna žena.

Turnaje však nepatřil jenom Josefům, i když nositelů tohoto jména žije ve Žlutavě pětadvacet a dokonce jsou mezi nimi i tři Josefky. Jeho název má totiž zcela jiný význam.

„Ještě donedávna pořádal menší mariášové turnaje jeden z našich obyvatel Josefa Čabla. Bohužel dnes už tu mezi námi není, a tak jsme se rozhodli, že tu jeho štafetu převezmeme a kolem Josefa si na něj i takto vzpomeneme. Je to tedy jeho memoriál,“ prozradil starosta Žlutavy Stanislav Kolář.

Šestatřicet karetních hráčů se rozdělilo na skupinky po třech. Každá trojice dostala obálku se sto korunovými mincemi a pak už začal boj o drobné i ceny. „Čeká nás pět kol po padesáti minutách. Vítěz si mimo hlavní cenu, kterou je dárkový koš, odnese i pohár. No a samozřejmě ty mince, které vyhraje, mu zůstanou,“ sdělil dále starosta.

Finta, jak vyhrát, prý na to ale není žádná. „Prostě musí přijít karta. Když dojde, je to dobré, ale když ne, nedá se nic dělat. Je to prostě o štěstí,“ sdělil jeden z hráčů Jiří Mořingl. Mariáš prý hraje pravidelně. „Jezdím na různé turnaje. Není to žádná hospodská hra, jak si někdo myslí,“ podotkl soutěžící.

Od svých čtrnácti let se věnuje mariáši i Božena Nováková z Napajedel. „Byli jsme velká rodina. Měla jsem čtyři bratry. No a ti všichni rádi hráli karty. Scházeli jsme se i se sousedy. Jednou mi ale tatínek řekl, pojď, budeš hrát taky. Dal mi do ruky karty a učil mě to krok za krokem. A tak jsem se k tomu dostala,“ povyprávěla jediná účastnice turnaje. „Zatím mi moc karta nejde, ale ještě není konec. Pořád je můžu porazit,“ věří třiasedmdesátiletá hráčka.

Mariášové hlášky se rozezní příští rok opět kolem svátku Josefa. „Chceme totiž z toho udělat tradici, v níž se chceme střídat s Bělovem. Takže pravděpodobně bude příští rok turnaj právě tam,“ slibuje starosta Žlutavy Kolář.