Památkově chráněné Velké kino nechala v roce 1932 postavit firma Baťa. Podle posudku z roku 2016 má kino narušenou statiku střechy, stěn a nosných konstrukcí. Posledních osm let je uzavřeno a čeká na rekonstrukci.

Jak už Deník informoval, před samotnou přestavbou, o které se ve Zlíně léta hovoří, mělo kino letos na jaře projít zátěžovou zkouškou. Ta by ukázala, jaké skutečné zatížení unese stávající konstrukce kina. Od toho se následně mělo odvíjet konkrétní řešení pro plánovanou modernizaci.

Na Velkém kině je kromě jiného unikátní právě jeho nosná konstrukce, která měří přes třicet metrů a nepodpírá ji žádný sloup. Zátěžová zkouška se měla týkat právě nosníků, na kterých leží střecha.

Jenže nastal obrat. Zkouška se nakonec neuskuteční.

„Zátěžová zkouška nebude potřeba, jelikož by s velkou pravděpodobností nedopadla dobře s ohledem na vývoj požadavků (větší zatížení nosníků) budoucího provozu,“ uvedl na dotaz Deník mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

„Projektant proto navrhl úpravu statiky Velkého kina, kterou kladně přijal Národní památkový úřad. Jedná se o novou střešní konstrukci, příhradové vazníky, která nese ty původní. Ty již nebudou mít nosnou funkci a budou tvořit ‚pouze‘ podhled,“ vysvětlil mluvčí.

Ke změně plánů došlo podle Melzera na přelomu března a dubna. A to právě na základě vývoje projektu a požadavků budoucího provozu kina.

Co bude s kinem nyní? Podle mluvčího se drobně upraví projekt, oproti původnímu řešení se zvedne střešní konstrukce o jeden metr. Samotná rekonstrukce by mohla začít za dva roky. „Předpoklad zahájení stavebních prací je v první polovině roku 2026, tedy v případě zajištění financí. Délka realizace by byla přibližně dva roky,“ sdělil Melzer s tím, že cena stavební modernizace se odhaduje na 330 milionů korun bez daně. Dalších asi 100 milionů půjde na potřebnou základní audiovizuální techniku.

O VELKÉM KINĚ 

Budovu Velkého kina nechala v roce 1932 postavit firma Baťa. Architektem funkcionalistické stavby v centru Zlína byl František Lýdie Gahura. Od roku 1961 se tam každoročně koná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. V roce 2001 bylo kino prohlášeno za kulturní památku. Od roku 2006 je před kinem chodník slávy, který se každoročně rozšiřuje o nové hvězdy. Podle posudku z roku 2016 má kino narušenou statiku střechy, stěn a nosných konstrukcí. Uzavřeno je od března 2016.