Ke změnám by údajně mělo dojít i na krajském ředitelství policie ve Zlíně. Taková tvrzení však vedení sboru v kraji odmítá. 

Stávající vedení Policejního prezidia i krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček taková tvrzení odmítají a označují je za neoprávněné spekulace.

A podle čeho vznikly ony určité náznaky, že se v české policii budou dít personální změny?

Podle serveru iDnes ostře sledovaný odchod pražského policejního šéfa Miloše Trojánka, jenž se dlouhodobě zastával práce detektiva Pavla Nevtípila na kauze Čapí hnízdo, pravděpodobně spustí sérii změn na postech krajských policejních ředitelů.

Kromě jiného těmito kroky má údajně na zlínské krajské ředitelství nastoupit současný ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil.

„O žádných změnách nevím, k mediálním spekulacím se nemám důvod vyjadřovat,“ vzkázal Zlínskému deníku jihomoravský policejní šéf. Obdobně reagoval i ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček.

„Žádné služební jednání k této problematice jsem neabsolvoval,“ uvedl na dotaz s tím, že se nebude, jak uvedl ke spekulacím vyjadřovat. Podle něj i proto, že k žádnému pohybu nedošlo. 

„K případné vlastní personální změně se vyjádřím, až pokud nějaká reálně nastane. Jsem rád, že se Krajskému ředitelství policie Zlínského kraje služebně daří a že dosahujeme velmi slušných výsledků i v celorepublikovém měřítku,“ uzavřel Tkadleček.

Podle konstatování bezpečnostního analytika Andora Šándora se česká policie v některých aspektech chová jako organizace vojenského typu, nemá ale kariérní systém. Například není stanoveno, jak může kdo dlouho ve funkci být.

„V armádě není to, že by velitel brigády přešel a velel by jiné brigádě,“ vysvětlil Andor Šándor.

Bezpečnostní expert současně připomněl, že by ministr neměl co mluvit do vedení krajských ředitelství policie.

„To je na policejním prezidentovi, policie má být nezávislá, i když spadá pod ministerstvo vnitra, a politici by do policie proto neměli zasahovat,“ upozornil Andor Šándor. Doplnil, že i nadcházející výměna politiků by na Policii ČR neměla mít vliv.

Jak se celá situace tedy bude vyvíjet, se budeme moci přesvědčit v blíže neurčené době až po sestavení vlády Andrejem Babišem. Přesto se kromě jiného mluví již delší dobu také o odchodu Tomáše Tuhého z postu policejního prezidenta.

„Pan policejní prezident se již opakovaně veřejně vyjádřil, že v současné době nevidí důvod uvažovat o tom, že by ve své funkci skončil. Stejně tak odmítá, že by se ho kdokoli snažil donutit k rezignaci. Spekulovat o tom, kdo pana policejního prezidenta nahradí a jaké další změny to s sebou ponese, proto není na místě,“ odpověděla téměř stejně jako zmiňovaní policejní ředitelé mluvčí Policejního prezidia Iveta Skupien.