„Do konce tohoto měsíce máme v plánu pořezat prvních šestnáct stromů z plánovaných dvaačtyřiceti. Zbytek doděláme během roku,“ uvedl vedoucí odboru městské zeleně Ivo Divoký. Dodal, že kromě parku už zahájili kácení i v jiných částech města.

„Jedná se však především o zdravotní a prostorové kácení, které jsme naplánovali už v minulém roce. Po neštěstí se ale velmi zvýšil počet žádostí ze strany občanů o kontrolu nebo přímo pořez stromů v blízkosti jejich domovů,“ přiblížil Divoký.

Zmínil, že v květnu by měl magistrát obdržet od společnosti Bezpečné stromy posudek na stav zeleně ve zbytku města. „Pak se teprve uvidí, co a jak se bude dál kácet,“ doplnil vedoucí odboru městské zeleně.

Znalci teď dokončují první fázi studie. „Zatím jsme sepisovali parametry stromů. Musíme ještě počkat, než se olistí, abychom zjistili jaká je jejich životaschopnost,“ vysvětlil ředitel společnosti Bezpečné stromy Jaroslav Kolařík.

Podotkl, že pak teprve mohou vypracovat návrh plánu péče nebo rozhodnout, které stromy raději odstranit.

„Už teď jsme však objevili tři stromy, které jsme označili jako nebezpečné a doporučili jsme magistrátu jejich pokácení,“ řekl Kolařík.

Ty byly hned na začátku tohoto týdne odstraněny. „Jednalo se o dva kaštany v blízkosti hlavního vstupu do krajské Baťovy nemocnice a lípu v ulici Podvesná,“ informovala mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Doplnila, že o likvidaci stromů se postaral odbor životního prostředí města Zlína.

Statný pajasan žláznatý se 22. ledna v poledne zřítil v centru Zlína a zranil sedm lidí. Dva chlapci ve věku dvanácti let pak v nemocnici následkům zranění podlehli.