Evropský den melanomu pořádá kožní oddělení KNTB každoročně. „K rizikovým faktorům pro vznik melanomu patří světlý fototyp kůže s tendencí ke spálení, nadměrné a opakované slunění, navštěvování solárií – především do 35 let věku, velký počet znamének a pih, atypická znaménka nebo například výskyt melanomu v rodině,“ uvedla primářka kožního oddělení KNTB Hana Tomková a dodala: „Pro prognózu melanomu je nejdůležitější včasné odstranění chirurgicky vyříznutím.“

Zájemci se mohou objednat na kožním oddělení KNTB a preventivně nechat prohlédnout mateřská znaménka a pigmentové projevy kůže kdykoliv. Loni lékaři vyšetřili přes 1400 pacientů.

Kožní oddělení KNTB jako jediné ve Zlínském kraji nabízí pacientům s povrchovými kožními nádory a přednádorovými stavy kůže také fotodynamickou léčbu.

„Jsou uvolňovány kyslíkové radikály, které cíleně ničí postižené buňky a okolní zdravá kůže zůstává neovlivněna,“ vysvětlila primářka Tomková. Včasný záchyt některých nádorových ložisek kůže se tak může obejít i bez skalpelu. Také proto jsou preventivní vyšetření velmi důležitá. (hed)