„Zlínská zoo je velmi úspěšná. V celorepublikovém srovnání jí s návštěvností přes půl milionu lidí ročně patří třetí místo. O pomyslný chloupek ji předstihl Dvůr Králové nad Labem a o několik koňských délek pak Praha,“ sdělila Markéta Chaloupková z České centrály cestovního ruchu.

A například právě ředitel pražské zoo Petr Fejk se netají svým obdivem ke zlínské zahradě.

„Považuji ji za jednu z nejlepších v Evropě. Obdivuji na ní specifickou atmosféru zámeckého prostředí, špičkovou zahradnickou péči, neustálý tlak na rozvoj areálu a na vznik nových expozic a také vkus a smysl pro detail. Procházka zlínskou zoo je pro mne bez nadsázky silným kulturním zážitkem,“ řekl Fejk Deníku.

Areál zlínské zoo čeká v blízké době několik novinek. První z nich bude již příští sobotu otevření nové expozice plameňáků.

Největší připravovanou novinkou je však vybudování expozice primátů a drobných expozic pro další africká zvířata v novém projektu Etiopie. Ten přinese zásadní změny pro lešenské primáty. Opustí totiž současný pavilon opic a dostanou nové volné výběhy ve svahu nad pavilonem slonů. V další fázi se útočiště opic rozšíří až do zámecké obory.

Výstavba nových částí však podle jejího ředitele Iva Kliky vyžaduje náhradní ubytování pro zvířata. Zoo proto potřebuje zajistit další pozemky, které se rozkládají na ploše třech hektarů severně od areálu. Tyto prostory by pak využila pro rozšíření chovu afrických ohrožených druhů zvířat nebo pro přípravu zázemí pro významné druhy menších primátů.

„Chceme odstranit staré klece u pavilonu primátů a provést jeho celkovou rekonstrukci,“ přiblížil Klika.

Kromě etiopské části přibude v zoo další velká voliéra pro ptactvo.

„V letošním roce bychom chtěli na podzim také zahájit výstavbu atraktivní průchozí voliéry pro africké a asijské druhy supů, kteří jsou významným cílem našich chovných programů,“ dodal ředitel.

Právě mnoho průchozích expozic, v nichž mohou návštěvníci pozorovat zvířata v téměř přirozeném prostředí, je jednou z příčin velkého úspěchu zlínské zoo.

„Je to tady pěkné, nám se tady líbí. Jsme tu poprvé. Viděli jsme expozici Afriky a slony. Chystáme se ještě do zámku,“ plánoval Milan Kardoš z Trenčína, který si právě s rodinou prohlížel lemury.

Také Blanka Janíčková s manželem a dcerou v Lešné dosud nebyla. „Byli jsme u nás v Bojnicích, ale tam je teď zoo zavřená. Tady je to úplně jinak řešené, jako v lesoparku,“ srovnávala.

Zřejmě nejvděčnějšími návštěvníky areálu jsou dlouhodobě děti. Ty se po celý rok mohou zábavnou formou dozvědět zajímavosti ze života nejrůznějších druhů zvířat. U expozic zase mají možnost zakoupit vitamínové granule ze speciálních krmných automatů a spolu s rodiči pak sami nakrmit některá zvířata.

Dětští návštěvníci jsou s pobytem v areálu maximálně spokojeni. „Nejvíc se nám líbili papoušci, žirafy a klokani,“ vyjmenovávaly děti z Mateřské školy v Hošťálkové, které jezdí na výlet do Lešné každý rok.

Kompletní článek naleznete v tištěném vydání Zlínského deníku.