Mláďata žirafy přichází na svět po 14 až 15 měsících březosti, po narození měří asi 180 centimetrů, váží zhruba 60 kilogramů a do hodiny po porodu jsou schopny se sama pohybovat. "Samice produkují mléko obzvláště bohaté na tuky, mláďata proto rostou neobyčejně rychle," podotkla Bujáčková.

Mládě zatím nemá žádné jméno. Této úlohy se ujmou buď ošetřovatelé nebo vedení lešenské zoo vyhlásí veřejnou soutěž o nejpovedenější nápad.

Žirafy dospívají ve třech letech a dožívají se 20 až 30 let. Žijí ve stádech od pěti až do 40 jedinců a vždy jej vede dominantní samec. Denně spořádá dospělá žirafa kolem 60 kilogramů. Ve zlínské zoo si pochutnají na vojtěškovém a obyčejném seně, jablkách, mrkvi, řepě, zelí a granulované směsi. Nechybí ale ani trocha cibule a citrónu. Aby byla uspokojena jejich věčná potřeba něco okusovat a olizovat, dostávají větve listnatých stromů, které kompletně zbaví listí i kůry.

Ve zlínské zoo chovají žirafy Rothschildovy od září roku 1998. Dnes jsou v pavilonu afrických kopytníků k vidění samec Bataro, samice Kamila a Tejla, téměř roční žirafí slečna Klea a malá samička. Mláďata však ve zlínské zoo nezůstanou natrvalo. Zhruba v jednom a půl roce zlínskou zoo opouští a v rámci výměnných chovatelských programů najdou svůj nový domov v jiné evropské nebo světové zoologické zahradě.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE:

Moje Zlínsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika