„Mláďata jsme letos přivítali u šesti druhů. Podstatně se rozrostla skupina drobných jihoamerických opiček kotulů veverovitých. V průběhu roku mohli návštěvníci v Amazonii obdivovat hned čtyři mláďata,“ informovala vedoucí propagace zlínské zoo Romana Bujáčková.

Zmínila, že tyto roztomilé opičky chová zoo asi od roku 1999. „Celkem se nám podařilo odchovat už čtyřicet mláďat kotulů veverovitých. Všechna zůstala ve zlínské zoo,“ upřesnila Bujáčková.

V pavilonu primátů se o jedno mládě rozrostla skupina malp hnědých. A nebyla jedinou tlupou, do které přibyl další malý přírůstek. „Rodičovský pár siamangů, samec Pepa a samička Nicky, přivedli na svět již svého čtvrtého potomka. Sameček od ošetřovatelek dostal jméno Ravi, což v hindštině znamená slunce,“ přiblížila Bujáčková. Podle ní se v roce 2010 dobře dařilo i lemurům kata, kteří v průběhu roku odchovali hned šest mláďat.

Z matčiny náruče hurá na průzkum

Nezaháleli ani primáti v tropické hale Yucatan. Na začátku února se narodilo třetí mládě atraktivních chvostanů bělolících. „Zatímco první týdny svého života strávila malá samička Zoe v bezpečí máminy náruče, nyní je již naprosto samostatná a podniká velké průzkumné výpravy v celém interiéru tropické haly,“ pousmála se Bujáčková.

Velmi úspěšný je v zoo i chov nejmenších primátů na světě, kosmanů zakrslých. Na začátku října přišla na svět už druhá letošní dvojčata. „Po narození vážila pouhých patnáct gramů a byla velká jako lidský palec. Za dva a půl měsíce už pořádně povyrostla, přesto je poblíž dřevěné vyhlídky v tropické hale zahlédnou jen velmi pozorní návštěvníci,“ upozornila vedoucí propagace.

Důkazem toho, že se kosmanům v tropické hale opravdu daří, je podle ní čtrnáct úspěšně odchovaných mláďat.

Zoologická zahrada Zlín - Lešná

Zlínský deník na FacebookuZlínský deník na Twitteru