„Lidoopi jsou nejbližšími příbuznými člověka. Přesto, anebo možná právě proto všichni, tedy šest druhů lidoopů a šestnáct druhů gibonů, čelí hrozbě lovu, odlesňování a chorob. Situace dospěla tak daleko, že bez pomoci tyto nádherné symboly živočišné říše vyhynou,“ konstatoval mluvčí zoo Pavel Shromáždil.

V okolí lešenského zámku organizátoři připraví několik pracovních dílen, na nichž se hlavně menší návštěvníci dozvědí zajímavosti ze života lidoopů v zoo, vyzkouší si jejich obratnost a budou si moci vytvořit i opičí masku.

„Celým areálem je pak provede vědomostní soutěž, jejímž cílem bude nalezení jména neznámého primáta. Pokud se jim to podaří a navíc úspěšně absolvují i ostatní stanoviště, ozdobí jejich obličej malba vybraného zvířete,“ zve Shromáždil.

Zajímavým zpestřením programu má být pracovní dílna vytvořená Domovem pro osoby se zdravotním postižením Hrádek Fryšták. Vedle výtvarné části si tam zájemci budou moci vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku nebo absolvovat překážkovou dráhu s vybraným handicapem.

Díky speciálnímu dalekohledu, který do zoo přivezou pracovníci Hvězdárny Domu kultury v Uherském Brodě, navíc bude možné pozorovat Slunce a dozvědět se, jak například dochází k jeho zatmění,“ dodal Shromáždil s tím, že hvězdářské stanoviště bude umístěno u tropické haly Yucatan.

Program oslav Dne Země odstartuje v 11 hodin, ukončení bude na nádvoří zámku Lešná v 15 hodin, kdy organizátoři představí zatím nejúspěšnější školu ve sběru mobilních telefonů, oficiálně zahájí kampaň na ochranu lidoopů a vyhlásí letošní fotosoutěž na téma Zoo Zlín očima návštěvníků.