VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zoo: úspěšný a rekordní rok 2015. Návštěvníky čekají další novinky

Zlínský kraj – Zlínská zoologická zahrada patří k nejkrásnějším a nejen turisty nejvyhledávaněj­ším místům našeho regionu. Svědčí o tom i počty návštěvníku, které v roce 2015 překonaly šest set tisíc. Zahrada přitom má stále čím novým překvapit.

31.12.2015
SDÍLEJ:

Mláďata dželad v ZOO Lešná.Foto: DENÍK/Karásek Jan

Rejnoci ve zlínské zoo

„Velkou radost nám letos udělala Zátoka rejnoků. Právě u této expozice se totiž jednoznačně potvrdilo, že i projekt, který nepatří mezi finančně náročné, může přinést nevídaný zájem návštěvníků. Že rozhoduje prožitek, který lidem nabídnete. My jsme u rejnoků vsadili na možnost osobního kontaktu v podobě krmení a doteku rejnoků," uvedla mluvčí zoologické zahrady Romana Bujáčková.

Návštěvníci podle ní záměr zoo ocenili a rejnoci se ihned po svém otevření stali skutečným „magnetem" zlínské zoo, a k rejnokům se opakovaně vrací.

„K letošním chovatelským radostem patří příchod medvědů pyskatých. Po několikaletém úsilí se nám je podařilo získat z indické Zoo Mysore. Stali jsme se tak pátou evropskou zoo, která chová tento vzácný druh medvědů. Co se týče mláďat, každé je pro nás vzácné a považujeme jej za úspěch. Zřejmě však málokoho napadne, že odchov žirafy nebo gorily je mnohem jednodušší, než třeba odchov vzácného druhu ptáka," uvedla Bujáčková.

Medvěd pyskatý z Indie v zoo Lešná.

Chovatelé podle ní totiž velmi často čekají i dlouhé roky, než se podaří sestavit vhodný pár a dočkat se mláděte.

„V letošním roce jsme tak opravdu pyšní na odchov plameňáka malého, na který jsme čekali dlouhých 31 let. V zoologických zahradách žije celkem asi 1000 kusů plameňáků malých, v letošním roce odchovaly mláďata pouze 3 zoo na světě. A jednou z nich je právě ZOO Zlín. K dalším významným odchovům náleží pelikán skvrnozobý, první odchov v ČR a jeden ze dvou letošních odchovů v Evropě, jeřáb Antigonin a také odchovy u supů a hadilovů písařů," řekla mluvčí zoo.

Mládě plameňáka ze zoo Lešná

U savců pak k velkým úspěchům patří tři mláďata dželad, první odchov kudu velkého ve zlínské zoo nebo dvojčata pandy červené.

Návštěvnost stoupá

„Držíme se zásady, že se zahrada každý rok nějak změní. Nemusí jít nutně o velké věci, lidé často ocení i drobná vylepšení. Nová expozice nebo nové mládě vždy na nějakou dobu vzbudí pozornost, ale dlouhodobý úspěch přichází postupně. Snažíme se dávat lidem důvod vracet se k nám, protože u nás uvidí zase něco jiného, nového, přitažlivého," vysvětlila mluvčí Romana Bujáčková.

Mládě pandy červené v ZOO Lešná ve Zlíně.

„Když jsme na začátku letošního roku hodnotili návštěvnost roku 2014, považovali jsme ji za naprosto mimořádnou a byli připraveni na to, že stejný úspěch se letos nemusí opakovat. Skutečnost však předčila naše veškerá očekávání. Za devět měsíců zavítalo do zlínské zoo více návštěvníků než za celý uplynulý loňský rok, nyní na konci prosince jsme překonali hranici 630 tisíc. Pro nás to znamená velké ocenění našich realizovaných investic v podobě nových pavilonů, expozic a rozvoje celého areálu a také ocenění práce všech 90 zaměstnanců. Díky přízni návštěvníků můžeme nejen rozvíjet areál zoo, budovat nové expozice, zlepšovat poskytované služby, ale můžeme se také více zaměřit na chov vzácných a ohrožených druhů zvířat," poznamenala.

Mnoho vzácných živočichů totiž nejsou příliš atraktivní pro návštěvníky, často vyžadují naprosto specifické podmínky chovu.

„Naplňujeme i jedno z nejdůležitějších poslání každé moderní zoo – návrat ohrožených druhů zvířat do volné přírody. V našem případě to platí třeba pro supy bělohlavé, kdy čtyři supi odchovaní v zoo brázdí nebe v bulharském pohoří Stará Planina. V roce 2015 k nim přibyl sup mrchožravý, který byl v rámci reintrodukčního programu vypuštěn do volné přírody na jihu Itálie," uvedla Bujáčková.

Co přinese zoo rok 2016?

V příštím roce se návštěvníci mohou těšit na novou středomořskou zahradu, která již nyní vyrůstá v blízkosti Zátoky rejnoků. Nabídne příjemný odpočinek a posezení.

„Připravujeme výstavbu projektu Řeka trávy, který představí mokřadní biotop národního parku Everglades ležícího na Floridě. Stejně jako ve zmiňovaném národním parku i tady budou v hlavní roli aligátoři severoameričtí, slavnostní otevření plánujeme v roce 2017. Rozběhne se i příprava největšího projektu v celé historii zoo pojmenovaného Karibuni. Na 20 ha tak vznikne nová africká část zoo. Tento projekt považujeme za průlomový v rámci všech českých zoologických zahrad, bude se naprosto odlišovat od doposud realizovaného pojetí zoo. Velký důraz bude kladen především na maximální prosto poskytovaný chovaným zvířatům, ať už to budou sloni, kopytníci nebo primáti. A současně Karibuni nabídne také jedinečnou zážitkovou návštěvu pro všechny dětské i dospělé návštěvníky," uvedla závěrem mluvčí zoologické zahrady.

Autor: Tomáš Hyánek

31.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Spořitelna na Jižních Svazích končí. Stěhuje se do areálu Svitu

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto

Klečůvka: „Sejdou se bezvadní lidé,“ těší se na punč na akci s Deníkem

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice ve Zlínském deníku

V tištěném středečním vydání Zlínského deníku budou fotky usměvavých dětí z prvních tříd ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Po roce opět přichází krásný čas Vánoc a s ním i tradiční GOSPELOVÉ VÁNOCE, které již od roku 2003 pořádá agentura Pragokoncert. Vůbec poprvé přijedou do České republiky DONNELL ELLY & UNITED VOICES (USA) a slibují úžasný kulturní zážitek. Gospelové Vánoce se ve Zlíně konají tento čtvrtek a vůbec poprvé se tento jedinečný koncert uskuteční v evangelickém kostele.

Přidají se už posedmé

Stejný den, stejný čas, stejné koledy. Pět zvolených koled zazní zítra na náměstí 3. května v Otrokovicích. Do 7. ročníku akce Česko zpívá koledy se i tentokrát město zapojí.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT