„I v roce 2009 se nám podařilo obhájit pozici nejatraktivnějšího místa na Moravě. V celé republice se pak držíme na sedmé příčce v návštěvnosti,“ řekla s potěšením vedoucí oddělení propagace zlínské zoo Romana Bujáčková. Po dvou letech se navíc zoo podařilo opět překročit hranici půl milionu návštěvníků za rok.

Úspěch však zahrada zaznamenala i na chovatelské úrovni. „V červenci se nám po šestadvaceti letech narodila hned tři mláďata tygra ussurijského. V červnu se vylíhla dvě mláďata vzácných čápů nesytů afrických.

Velkým úspěchem jsou i odchovy hned u několika druhů zoborožců. Poprvé se podařilo odchovat mládě supa bělohlavého, které bude vypuštěno do volné přírody,“ vyjmenoval hlavní zoolog Roman Horský. Dodal, že na konci ledna se narodilo deváté mládě žirafám Rotschildovým ve zlínské zoo samička Kimani. V červnu pak na svět přišel sameček lachtana hřivnatého Hugo.

„Oslavili jsme také jedno významné jubileum. Naše gorila Judita se dožila úctyhodného věku pětačtyřiceti let a patří tak mezi nejstarší na světě,“ zmínila vedoucí propagace.

Zoo může od loňského roku nabídnout hned několik novinek. „Otevřeli jsme novou průchozí voliéru pro supy. Návštěvníci už u nás také mohou platit kreditními kartami. V horní části areálu zoo je nainstalované nové osvětlení. V budově u hlavního vstupu do zoo byla otevřena služebna městské policie,“ zmínila Bujáčková.

Podotkla, že se také začalo se stavbou soustavy unikátních expozic v rámci první etapy projektu Etiopie, která postupně vyrůstá nad pavilonem slonů.

Společnost Google se navíc rozhodla, že zlínskou zoo zařadí do své aplikace zvané Street View, která nabízí možnost virtuální procházky.

Loňský rok ale nepřinesl jen šťastné události. „Krátce po narození lachtana Huga zemřela jeho maminka. Díky usilovné péči ošetřovatelů se mládě naštěstí podařilo uměle odchovat a úspěšně začlenit zpět do skupiny lachtanů,“ poznamenal Horský.

Pracovníky zoo potrápil v únoru také útěk vzácného ptáka jeřába mandžuského. „Po pár dnech se nám jej ale podařilo najít, odchytit a umístit zpět do voliéry,“ pousmál se hlavní zlínský zoolog.