„Pokud by zahrada nebyla na začátku roku 2021 více než tři měsíce uzavřena, s velkou pravděpodobností by přepsala historické tabulky návštěvnosti,“ uvedla mluvčí zoo Romana Mikešová.

Třetí příčku v návštěvnosti turistických míst České republiky považuje ředitel zoo Roman Horský za fantastický výsledek.

„Je to pro nás úžasná odměna nejen za náročný rok 2021, ale také za všechny roky úsilí a snahy, kdy krůček po krůčku tvoříme zcela jinak pojatou zoologickou zahradu,“ řekl Horský.

„Děkuji našim skvělým návštěvníkům, že nás finančně podpořili při uzavření zoo a pak nám pomohli svou návštěvou. Přilákat tak velký počet lidí je na sedmdesátitisícové město mimořádný úspěch. Úspěch je to nejen pro zlínskou zoo, ale také pro samotný Zlín a celý Zlínský kraj,“ zdůraznil ředitel.

Komfort pro zvířata i návštěvníky

Dodal, že za tímto úspěchem stojí dlouholetá snaha vybudovat ve Zlíně areál, který se odlišuje od tradičního pojetí zoologické zahrady.

„Velký důraz klademe na zajištění maximálního komfortu pro zvířata. Připravujeme pro ně nadstandardně rozlehlé expozice, které splňují ta nejnáročnější chovatelská kritéria. Nehoníme se za počtem druhů a jedinců, ani za ikonickými zvířaty. Jde nám především o to, jak a v čem zvířata chováme, naší prioritou je poskytnout jim co největší pohodu,“ dodal Horský.

Typickým příkladem je třeba nový výběh slonů v Karibuni či nedávno otevřený Jaguar Trek, který je největší expozicí jaguárů v Evropě.

„Jsem přesvědčen, že lidé tuto naši snahu vnímají velmi pozitivně. Věříme filozofii, že pokud jsou zvířata spokojená, jsou spokojení i návštěvníci,“ poznamenal Horský. „A usilujeme nejen o komfort pro zvířata, ale také vysoký komfort pro lidi. Kvalitní návštěvnický servis i nabídku netradičních zážitků v podobě krmení rejnoků a žiraf nebo zážitků typu Chovatelem na jeden den. Pokud se vám podaří vše propojit, lidé se v zahradě cítí dobře a vrátí se,“ doplnil ředitel.

Vysoká soběstačnost

Rekordní návštěvnost uplynulého roku se podle vedení zoo projevila i v rekordní soběstačnosti, tedy schopnosti pokrýt náklady vlastními příjmy.

Rozpočet Zoo Zlín v roce 2021 činil 156 milionů korun. „Zřizovatel, jímž je město Zlín, nám hned na začátku roku 2021 poskytl příspěvek více než 27 milionů korun a společně se sponzorskými dary návštěvníků pomohl zvládnout těžké období uzavření zahrady. Téměř 120 milionů jsme však dokázali získat sami,“ zdůraznil ředitel.

Provozní soběstačnost zoo za rok 2021 tak podle něj dosáhla 90,67 procenta.

„Je nejvyšší v rámci českých a slovenských zoo a naprosto výjimečná i ve srovnání s evropskými a světovými zahradami,“ uzavřel Horský.