Desetiletá samice lva konžského se vážně zranila v polovině záři. Při prudkém pohybu došlo u Bony k totálnímu ochrnutí zadních končetin a pánve. Chovatelé lvici umístili do teplého prostředí v zázemí, kde ji veterinární lékař každý den aplikoval léčiva proti bolesti, otoku a podporu regenerace nervové tkáně.

„Veterinář následně také provedl důkladné rentgenové vyšetření páteře. Celou situaci jsme průběžně řešili a konzultovali se specialistou neurologem Alešem Tomkem z Veterinární kliniky JAGGY Brno. Možných příčin, které způsobily tak vážné zranění lvice Bony, bylo hned několik. Mohlo se jednat o vyhřeznutí ploténky, krvácení míchy, infarkt míchy, dekompenzaci nějakého nádoru nebo aortální tromboembolii. Ochrnutí zadních končetin nezpůsobovalo jen neschopnost chůze, díky neurologické poruše měla lvice také problémy s močením a kálením,“ uvedla Zoo Zlín na svých facebookových stránkách.

Z prohlášení zoo dále vyplynulo, že se jako nejpravděpodobnější zranění jevilo přerušení míchy v důsledku vyhřeznutí ploténky.

„S panem doktorem Tomkem jsme neustále probírali případná možná další vyšetření včetně chirurgického zákroku na páteři. Kromě toho, že je tento zákrok u velkých šelem nesmírně obtížný, je zde velmi vysoká pravděpodobnost recidivy a závažných pooperačních komplikací, které by vedly k dalšímu utrpení zvířete,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Stav lvice Bony se bohužel začal velmi zhoršovat. „Na zadních nohách lvice se objevily otlaky a nekróza kůže. O její život jsme všichni skutečně bojovali, nyní ale bylo evidentní, že lvice už začíná trpět. Proto jsme přistoupili k euthanasii,“ řekl Roman Horský.

Zlínská zoo chová lvy konžské od roku 2013, kdy z portugalské zoo Lisabon získala dvouletou Bonu a její sestru Lisu. Kolekci pak v roce 2015 doplnil roční samec Abamboo, který se narodil ve švýcarské Zoo Basilej.